bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


VERTİGO


     

Nörolojik hastalıklar ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın belirtisi olan vertigo, hastaların yaşam kalitesini ciddi ölçüde bozan bir hastalıktır.

Vertigo yani baş dönmesi olarak adlandırılan hastalık kişide etraf ya da kendisi dönmediği halde, kişide şiddetle döndüğü hissi oluşmasına neden olur. Kendi etrafınızda 30-40 kere döndükten sonra kendinizi serbest bırakın. Nasıl etrafın döndüğünü hissediyorsanız vertigo da aynen böyledir. Yerin tavana gelmesi gibi bir histir. Bunu yapmadan aynı şekilde etrafınızın döndüğünü hissediyorsanız vertigo hastası olabilirsiniz.

 

Hastaların çoğu sandaldaymışım gibi sallanıyorum, ayağa kalktığım zaman dengem bozuluyor gibi şikayetlerde bulunuyor.Ancak bu şikayetlerin çoğunun vertigo ile ilgisi yoktur. Vertigosu olan kişinin bu durumu anlamama gibi bir durumu söz konusu olamaz. Çünkü hasta ayakta duramayıp, hemen bir yere oturmak ya da yatmak zorunda kalır.

 

VERTİGO BAŞKA HASTALIKLARINDA HABERCİSİ OLABİLİR

 

Vertigo başka hastalıkların habercisi olabilir. Bir grup vertigolar  Kulak Burun Boğaz hastalıklarıyla ilgili olabilirken Özellikle kadınlarda görülen ve vertigoya sebep olan bir diğer hastalık da “Meniere” hastalığıdır. Bu hastalıkta da çok şiddetli bir vertigo görülmektedir. Vertigo ataklar halinde olur. Hastada iki gün; çok şiddetli baş dönmesi, kulakta uğultu, bulantı ve kusma olur. Fakat 2–3 gün geçtikten sonra hastalık kendiliğinden düzelir ve neredeyse 2 ay hiçbir problem olmaz. 2 ay sonra hasta tekrar bir atak geçirir ve aynı belirtileri yaşamaya başlar. 

 

Nörolojik olarak baş dönmeleri de vertigoya neden olabilirken bir diğer nedende kardiyolojik olabilir. Beyine giden damarlarda ve şah damarlarında daralma varsa, beyinin beslenmesi bozulacağı için baş dönmesi ortaya çıkabilir.

 

Tedavide asıl önemli olan vertigonun kaynağının bulunmasıdır. Vertigonun sebebi eğer bir tümörse ameliyat gerekmektedir. Psikolojik ya da Menier hastalıklardan kaynaklı ise ilaç tedavisi ile baş dönmesi azaltılmaktadır.

Vertigo hakkında diğer bilgiler için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz


Kulak hastalıkları

Dış Kulak İltihabı

ilaç doktor bul hastane bul eczane bul şifalı bitkiler medikal firmalar hastalıklar tahlil
Bilgi:bursasehirhastanesi@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net
Facebook'ta Paylaş