bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ORTA KULAK İLTİHABI


     

Orta kulağı döşeyen mukoza adı verilen döşeyici örtünün iltihaplanmasına denir.

Orta kulakta, kulak zarından sonra gelen sesin iletimini sağlayan çekiç, örs, üzengi kemikleri bulunur. Çocuklarda çok sık karşılaşılan bir hastalık olan orta kulak iltihabına bakteriler neden olur. Orta kulak iltihabları burun ve genizdeki iltihapların, geniz boşluğuna açılan bir kanal olan  östaki borusu  yoluyla orta kulağa ulaşmasıyla meydana gelirler.

Akut ve kronik orta kulak iltihabı olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iltihap yeni oluşmuşsa akut orta kulak iltihabı, uzun süreden beri var ve kendini kulak zarında bir delik ile gösteriyorsa kronik orta kulak iltihabı denir. Ancak bazen östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak orta kulak iltihabı gelişebilir ve buna seröz orta kulak iltihabı denir.

Orta kulak iltihabı, östaki borusunun daha düz ve kısa olmasından dolayı çocuklarda daha sık görülmektedir.

Orta kulak iltihabının en sık görülen belirtisi ağrıdır. Orta kulak iltihabının işitme azlığı, ateş, bebeklerde huzursuzluk, dolgunluk gibi şikayetlere de neden olmaktadır.

İltihap kulak zarını delerse kanlı ya da iltihaplı akıntı oluşur. Seröz orta kulak iltihabında ise ağrı olmaksızın işitme azlığı görülür. Kronik orta kulak iltihabında ise işitme azlığı, aralıklı veye sürekli akıntı veya kötü koku şeklinde belirtiler olur. Muayene bulguları orta kulak iltihabının türüne göre değişir.  seröz ve kronik orta kulak iltihaplarında işitme testleri gereklidir. Bu hem işitme kaybının derecesini belirlemeye hem de tedavi sonuçlarını değerlendirmeye yarar.

Seröz iltihaplarda, orta kulak basıncını belirlemek için timpanometri denilen bir tetkik yapılır. Seröz orta kulak iltihabında eğer hastada işitme kaybı varsa ve bu durum ilaç tedavisiyle düzelmiyorsa hasta ameliyat edilir.

Kronik orta kulak iltihaplarında, özellikle tedavi için ameliyat düşünülüyorsa normal filmler ya da bilgisayarlı tomografi çektirmek gerekebilir.

Akut orta kulak iltihabı genellikle antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlarla uygun şekilde tedavi edilir. Nadiren antibiyotiklere cevap alınamadığı durumlarda kulak zarını çizmek gerekebilir.

 

ORTA KULAK İLTİHABI TEDAVİSİ TEDAVİSİ

Orta kulak iltihabında doktorunuz tarafından ilk olarak sorun tespit edilmeye çalışılır. Daha sonrasında sorunun türüne göre pnömatik otoskopik, timpanometre, akustik reflaktometri ve timpanosentez gibi çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.Burun ve östaki borusunun açılmasını sağlayan ilaçlar verilir. Burun açıcı spreyler, antibiyotikler, ağrı kesiciler, burun içi ve orta kulaktaki ödemi çözücü ilaçlar hastalığın iyileşmesine yardımcı olur. Ağrının şiddetli olduğu dönemde kulak zarının cerrahi olarak çizilmesi, kulak zarı deliklerini önler.

Orta Kulak İltihabı hakkında diğer bilgiler için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz


Sağlık

Bursa Sağlık Gündemi

ilaç doktor bul hastane bul eczane bul şifalı bitkiler medikal firmalar hastalıklar tahlil
Bilgi:bursasehirhastanesi@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net
Facebook'ta Paylaş