bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş

KOLON KANSERİ ARAŞTIRMALARINDA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİN'DEN UMUT VEREN HABER
     Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde 2011’den beri yapılan TÜBİTAK destekli çalışmanın sonucunda oluşturulan ve ‘barbipalladium’ adı verilen bileşiğin, kolon kanserine karşı yüksek antikanser etki gösterebileceğine yönelik bulgular elde edilmesi umut verdi.


KOLAN KANSERİ BİLEŞİK İÇİN PATENT ALINDI

 

Mevcut tedavilere daha etkili olduğu belirtilen bileşik için patent alındı.

     Fakültenin Kimya Bölümü Öğretim Üyesi olan ve çalışmayı yürüten f Prof. Dr. Veysel Turan: “İnsanlarda piyasadaki ilaçlara göre zehirleme açısından daha az etkili fakat tümörleri küçültmesi açısından daha yüksek etkili olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.


FON BULUNURSA BU BİLEŞİK BAĞIRSAK KANSERİ İNSANLARDA DENENECEK AŞAMAYA GELDİ


     Fon bulunabilinirse bu bileşiğin bu saatten sonra insanlarda denenecek aşamaya geldiğini ifade eden İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ulukaya, “Eğer fon bulabilirsek bu bileşik artık bu saatten sonra insanlarda denenecek aşamaya geldi ve denenecektir. Bundan başarılı olarak çıkarsa faz 2 ve faz 3, daha sonra da eczane raflarında bu ülkenin bir kanser ilacını görmeyi çok arzu ediyoruz” dedi.


PİYASADA Kİ KANSER İLAÇLARDAN DAHA ETKİLİ


     Bileşik şu an piyasadaki ilaçlara göre çok daha etkili olduğu belirlenirken bileşiğin etkili bir biçimde kanserli tümörlerin büyümesini durdurmakla kalmayıp zaman içinde tümörlerin boyutlarını küçülttüğü tespit edildi. İnsanlar üzerinde yapılacak deneylerin ardından birtakım aşamalardan geçecek bileşiğin yaklaşık 4 yıl sonra ilaç aşamasına gelebileceği tahmin ediliyor.


     Dr. Veysel Turan,Yapılan çalışmalar sonucunda laboratuvarda tasarlanan ve sentezlenen maddelerden birinin önemli derecede antikanser etki gösterdiğini tespit ettiklerini belirten Prof. Dr. Turan,“Özellikle kolon kanseri üzerinde etkisi gözlenen bu bileşik, piyasada tedavi amaçlı kullanılan platin grubu antikanser ilaçların muadili olabilecek hatta onlardan daha etkili olduğunu gördüğümüz bir ilaç. Bunu kendi laboratuvarımızda sentezledik.


     Biyolojik aktivite çalışmalarını Engin hocanın laboratuvarında yürüttük. Bu yüksek etkiyi gördükten sonra fare deneylerini yapmamız gerekiyordu. Bu deneyler de çalışma ortaklarımızdan Selanik Üniversitesinde yürütüldü ve farelerde yetiştirilen tümörleri önemli derecede küçülttüğü ve mevcut piyasada kullanılan ilaçlardan çok daha etkili olduğu sonucuna ulaştık. Daha sonra çalışmaya incelemeli uluslararası patent aldık. Tasarladığımız bileşiğe buluş sahipleri olarak “barbipalladium” adını verdik. Birtakım deneyler daha yapacağız. Önce laboratuvar deneylerini kanserli hücreler üzerinde, ondan sonra fareler, daha sonra da insan deneyleri üzerinde olacak.”dedi.


     Kanserli hücreler üzerinde diğer ilaçlardan çok daha etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Turan, şöyle devam etti: “Tümörlerin büyümesini durdurması ve küçültmesi bakımından da çok daha etkili. Bu ilacın özelliği, yüksek dozlarda verildiğinde fareler canlı fakat tümör yok oluyor. İnsanlarda da piyasadaki ilaçlara göre zehirleme açısından daha az etkili fakat tümörleri küçültmesi açısından daha yüksek etkili olacağını düşünüyoruz.”


GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ TAKDİRDE TÜRKİYE'DE YAPILAN İLK KANSER İLACI OLACAK


     Gerçekleştirilen çalışmada emeği geçenlere teşekkür eden UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “Gerçekleştiği taktirde Türkiye’de yapılmış ilk kanser ilacı olacak. Bu açıdan çok önemli. Patenti almak önemli ama bu patent ilaca dönüşmediği müddetçe bunun anlamı yok. Türkiye’deki ilaç firmalarının bunu sahiplenmesini arzu ediyoruz. Türkiye’deki girişimcilerin bu işe sahip çıkması lazım.” dedi.

 

Sağlık hakkında diğer bilgiler için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz


Sağlık

Bursa Sağlık Gündemi

ilaç doktor bul hastane bul eczane bul şifalı bitkiler medikal firmalar hastalıklar tahlil
Bilgi:bursasehirhastanesi@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net
Facebook'ta Paylaş