bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


İÇ KULAK İLTİHABI


     

İç kulak iltihaplanmasına iltihap kapan civar dokular  neden olmaktadır. Kronik gidişatlı olmasına rağmen, akut şekilde yaşanabilmektedir. Daha çok irinli orta kulak iltihabının iç kulağa doğru yayılım göstermesiyle gelişmektedir.

 

Genellikle kronik gidişli, ama akut da olabilen iltihaplanma en çok irinli bir ortakulak iltihabının iç kulağa yayılması ile başlar. Beyin zarı iltihabı (menenjit) sırasında ise iltihap, kafatasından içkulağa doğru yayılabilir. Bu yayılma biçimi daha çok meningokoklann etken olduğu olgularda gözlenir. Oldukça az görünen bir başka yayılma yolu da hemato-jen, yani kan dolaşımı ile gerçekleşen doğrudan yayılmadır; çocuklarda kızıl ve kabakulak erişkinlerde ise tifo gibi genel enfeksiyon hastalıklarının gidişi sırasında görülebilir.

İç kulak iltihabının en karakteristik belirtiler denge ve duyma bozukluklarıdır. Ağrı olmasa dahi hastalarda baş dönmesi ve işitme kaybı yaygın görülen sorunlardır. Duyma ve denge sorunundan başka hastalarda kontrolsüz göz hareketleri, gözde odaklanamama sorunu,denge yitimi,kulak ağrısı (ağrının görülmediği vakalar da vardır),çınlama,bulantı ve kusma görülmektedir.

İltihap etkenleri içkulağa ulaşınca, mikrobun üreme hızına, kişinin genel ve iç-kulağın yerel durumuna göre serumlu ya da irinli içkulak iltihabına neden olabilir. Hastalık akut ya da kronik gidişli olabilir. Akut biçimler her zaman geniş bir yayılım gösterirken kronik biçimler ise yaygın ya da sınırlı olabilir, yani yalnızca kulak salyangozu yada iç kulakla sınırlı kalır.

 

İÇ KULAK İLTİHABININ NEDENLERİ

İç kulak değişikliklerinin enfeksiyona bağlı olmayan, başka yapıdaki hastalık süreçlerinden kaynaklanan, yavaş gidişli biçimleri de vardır. Yaralanma ya da zehirlenmelere bağlı,doku yıkımıyla seyreden içkulak iltihapları bu gruptandır. Zehirlenmelerin neden olduğu etkenler dış ya da vücut içi olarak ikiye ayrılır. Dış zehirlenme etkenlerinin en önemlisi, yüksek dozda uzun süre alınan ilaçlardır; bu ilaçlar içkulağa ağır zarar verebilir, özellikle kinin, streptomisin, eritromisin ve bazı idrar söktürücüler bu açıdan önemlidir. Alkol ve tütün alışkanlıkları da içkulağa zarar verir. Aynı şekilde kurşun, benzol gibi zehirli maddelerle uzun süre birlikte bulunmanın da zararları olabilir, bazı saç boyaları dahi iç kulağa zarar verebilir.

Vücut içinden kaynaklanan zehirenmeler şeker hastalığı, böbrek iltihabı,ürik asit yüksekliği,karaciğer iltihabı gibi nedenlerle yaşanır.

Büyük bir patlama gibi tek ve çok şiddetli bir ses de içkulağa zarar verebilir. Ayrıca bazı meslekler (makinistlik, demiryolculuk, demircilik, pilotluk, telefon santral memurluğu vb) dayanılabilir şiddette, ama sürekli gürültü etkisi sonucunda hastalığa neden olabilir. Gençlerin diskotekerde ya da kulaklıklarla dinledikleri çok yüksek sesli müzik de bir ses yaralanması kaynağı olabilir.

 

İç kulak iltihabının sorumlusu virüslerdir. Antibiyotik tedavisiyle bu belirtiler 2-3 haftada ortadan kaldırılabilir. Hastalarda bazı durumlarda hafif bir işitme kaybı kalabilir. Akut irinli iltihaplar daha ağır ilerleme gösterir.

Hastalığın türüne göre doktor tarafından iltihaplanın nedeni bulunarak tedaviye başlanır. Aniden başlayan hastalıkta öncelikli olarak ilerlemesini durdurmak gerekir.

İç Kulak İltihabı hakkında diğer bilgiler için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz


Bursa KBB Doktorları

Bademcik İltahabı Şifalı Bitkiler

ilaç doktor bul hastane bul eczane bul şifalı bitkiler medikal firmalar hastalıklar tahlil
Bilgi:bursasehirhastanesi@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net
Facebook'ta Paylaş