bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Yenidoğanlarda-Bebeklerde Sünnet Kaç Günde İyileşirErkekler doğduğunda, sünnet derisi adı verilen penisin ucunu örten bir cildi vardır. Sünnet, penisin ucunu ortaya çıkarmak için sünnet derisinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır.Sünnet genel olarak çocukluk çağında yapılan cerrahi işlemdir. Ayrıca sünnet Türkiye’de cerrahi müdahale sınıfında en çok yapılan cerrahi işlemdir.

Sünnet genel olarak 2 yaşından önce ya da 6 yaşından sonra sünnet yapılması tavsiye edilir. Çünkü 2-6 yaş arasında yapılan sünnetlerde genel olarak çocuklarda ruhsal olumsuzluklar ortaya çıktığı bu nedenle 2-6 yaş aralığının dışında bir zamanda sünnet yaptırmanız tavsiye edilir.

Bebeğin Sünnet Edilmesinin Yararları

Yapılan araştırmaların sonucuna göre sünnet için bazı tıbbi yararlar olabileceğini öne sürülmektedir. Küçük yaşta sünnet olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu çıkma riski diğer çocuklara göre 12 kat daha azdır. Sünnet işlemi daha kolay uygulanır.

Sünnette anestezi genel mi lokal mi olmalıdır?

Sünnet esnasında çocuğun veya bebeğin 15–20 dk. süresince stressiz ve sakin durması gerekmektedir bu nedenle 2–3 ayın altındaki bebekler veya 6–7 yaşın üzerindeki ikna edilebilen çocuklar lokal sünnet için en uygun adaylardır. Bunun dışında kalan diğerleri veya korkan, heyecanlı çocuklarda genel anestezi tercih edilmelidir. Günümüzde genel anestezi eskisi kadar riskli bir yöntem değildir. Sonuçta 10–15 dakikalık kısa anestezi ile sünnet yapılabilmektedir.

Hangi durumlarda yeni doğan sünneti uygulanamaz?

Bebek premature erken doğmuş ise veya hasta ise, ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise, gibi doğuştan penis anomalisi var ise yeni doğan sünneti uygulanmaz.

Yenidoğanlarda-Bebeklerde Sünnet Kaç Günde İyileşir

Operasyon sonrası konulan sargılar 48 saat sonra alınır. Sünnet sonrası dikişler kendiliğinden düşer.Penis iki hafta içinde ise normal görünümüne kavuşur.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş