bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


VÜCUTTA UYUŞUKLUK HİSSİ   Sinirlerin aşırı uyarılması ya da hasar görmesi sonucunda vücutta uyuşma hissi meydana gelir. Her insan hayatının belli dönemlerinde geçici uyuşmalardan yakınmaktadır. Bu durum genellikle vücut sinirlerinin ezilmesi ile sonuçlanan uzun süre aynı pozisyonda durma, kol üzerine ters bir şekilde yatma, kol veya bacağı bir yere çarpma gibi durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı uyuşmaların nörolojik bazı hastalıkların belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle uyuşmanın yeri ve şekli çok önemlidir.

VÜCUTTA Kİ HANGİ UYUŞMALARDA DOKTORA GİDİLMELİDİR?

Bazı durumlar uyuşmanın bir nörolojik hastalık sonucunda oluşabileceğini düşündürmektedir. Hasta vücudun bir yarısında (yüz, kol, bacak) daha önce olmayan yeni bir uyuşma,uyuşma ile birlikte olan şiddetli ağrı ve güç kaybı,eldiven ve çorap tarzında el ve ayaklarda uyuşma, yanma hissi,şeker hastası olanlarda ortaya çıkan, geçmeyen uyuşma ve yanma hissi,özellikle ellerde olan, geceleri uyandıran uyuşma ve ağrı,haftalar süren uyuşmalar varsa bir nöroloji doktoruna görünmesi gerekmektedir.

VÜCUTTAKİ UYUŞMANIN NEDENLERİ

Vücutta yaşanan uyuşmaların bazı nedenleri olabilmektedir Bu nedenler;

-Beyin kanamaları ve damar tıkanıklıkları

-Beyin ve omurilik tümörleri

-Bel fıtığı

-Omurilik kanal daralması

-Şeker hastalığı

-Beyindeki enfeksiyonlar

-Huzursuz bacak sendromu

-Kanser metastazları

-Bacak kırılması

-Vitamin eksikliği

-Donma

UYUŞMADA TEŞHİS-TANI

   Hastaların hikayesi anlatılır ve nörolojik muayenesi yapılır .Ayrıca MR, EMG ve kan incelemeleri en sık yapılan incelemelerdir.

VÜCUTTA Kİ UYUŞMALAR İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

    Vücutta ki uyuşmalar için bir nöroloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş