bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


VÜCUTTA ET BENİ   Cildin katmanlarında deformasyon sonucu bir yerin daha fazla gelişmesinden kaynaklarak oluşan et beni cilt renginde de olabilir, kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir. Büyüklükleri ise çok değişkendir. Büyüklüğü zaman içerisinde değişebildiği gibi aynı da kalabilir.

   Genellikle siğillerle karıştırılan et benleri zararsız, şikâyet yapmayan, ezilmedikçe ağrımayan yapılardır. 

ET BENLERİNİN OLUŞUM NEDENLERİ

Et benlerinin birçok oluşum nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise;

-Boğazlı kazak ve dar kravat giyinmeye bağlı boyunda sürtünme yoluyla oluşur.

-Gebelik esnasında oluşur.

-Genetik olarak istemsiz çıkabilir. 

-Vücuda renk veren pigmentin eşit olarak dağılmamasından oluşur.

-Şeker hastalığı yüzünden çıkabilir.

-Fazla kilodan oluşabilmektedir.

ET BENLERİNİN KOPARILMASI

Et benlerinin hiçbir zararı yokken güzellik uğruna koparılması bazı sağlık sorunları yaratabilmektedir. Bu sorunlardan bazıları ise şunlardır:

-Araştırmalar, koparılan benlerin kansere yol açtığı konusunda kesin bilgiler ortaya koymaktadır. Buna göre vücut açısından kozmetik yönünden başka bir zararı yok. Yani sizi rahatsız edecek kadar büyük ve kozmetik açıdan rahatsız etmeyecek bölgedeyse herhangi bir yaptırım uygulamanız gerekmiyor.

-Güzellik uğruna et benini aldıracak olan kişiler, bu işlemi gerçekleştirmeden önce gerekli tetkikleri muhakkak yaptırmalıdır.

-Kopan benler küçük bir yaraya döner  ve kaşıntı yapar. Kaşıntı, yaranın daha da büyümesine neden olur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gerekmektedir.

-15 yaş sonrasında çıkan et benleri doktor kontrolünde alınabilmektedir. Doğuştan gelen et benleri daha fazla risk oluşturmaktadır.

ET BENLERİNİN TEDAVİSİ

   Et benlerine yapılan bilinçsizce tedaviler enfeksiyon riski taşır.Et benlerinin çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Beni ameliyatla alma tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak ameliyat sonrasında çizgi şeklinde iz olduğu için çirkin görünür. Bir diğer et beni tedavisi ise buharlaştırma yöntemidir. Pek fazla iz kalmadığı için hasta tarafından memnun bir yöntemdir. Radyo frekansla et beni tedavisi bir diğer yöntemdir. Bu yöntemde ise Radyo dalgalarının ısıya dönüşmesi şeklinde bir enerji ile et benleri tedavi edilir. Krioterapi dondurma yönteminde et beni dondurularak koparılır. Bu yöntem çok fazla dokuya zarar verebildiği için çukurluğa sebep olur. 

ET BENİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

   Ben aldırmak isteyenler cildiye yada genel cerrahi bölümüne başvurabilirler.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:memurmaasmutemeti@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş