bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Vitiligo Hastalığı Nedir?Kesin nedeni bilinmeyen Vitiligo, cildin pigment hücrelerinin, belirli alanlarda yok olarak cildin farklı bölgelerinde beyaz lekelerin görüldüğü bir hastalıktır.

Halk arasında beyaz leke olarak bilinen  Otoimmün bir hastalık olan Vitiligo bağışıklık sisteminin yanlışlıkla bazı hücrelere saldırdığında meydana gelir ve mukoza zarlarını (ağız ve burun içindeki doku gibi) ve gözü de etkileyebilir.

Vitiligo Belirtileri
 

Derideki beyaz lekeler, vitiligonun ana belirtisidir. Bu yamalar, cildin güneşe maruz kaldığı bölgelerde daha yaygındır. Yamalar eller, ayaklar, kollar, yüz ve dudaklar, koltukaltı, kasık, gözler, burun delikleri, göbek, üreme organları ile rektal bölgelerinde görülebilir.

Vitiligo Nedenleri
 

Vitiligo’nun nedenleri tam olarak bilinmemektedir.

Vitiligo Kimlerde Görülür?
 

Vitiligo,100 hastada 1 veya 2 kişiyi etkiler; bebeklikten yaşlılığa her yaşta görülebilmekle beraber, hastaların yarısında 20 yaştan önce başlar ve % 20 hastanın ailesinde vitiloga görülmektedir..

Vitiligo Bulaşıcı Mıdır?
 

Vitiligo bulaşıcı değildir

Vitilogo’nun Tanısı Nasıl Konur?
 

Vitiligo tanısı cilt hastalıkları uzmanları tarafından kolaylıkla konulur. Çok beyaz tenli hastalarda tam emin olunamıyorsa Wood lambası ile muayene edilerek karar verilebilir. Basit ve masrafsızdır. Biyopsi çok nadir gerekir.

Vitiligo Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi, cildin daha düzgün görünmesine yardımcı olabilir. Bazı tedaviler herkes için uygun değildir. Birçok tedavinin istenmeyen yan etkileri de olabilir. Tedaviler uzun zaman alabilir ve bazen etkili olmazlar.

Vitiligo için güncel tedavi seçenekleri arasında medikal, cerrahi ve diğer tedaviler bulunur. Çoğu tedavi rengi, beyaz ten ciltlerine geri döndürmeyi amaçlamaktadır.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş