bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


UYKU BOZUKLUKLARI   Uyku zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamımızın üçte birini kapsayan aktif bir dönemdir. Sağlığımız açısından yemek içmek kadar önemli bir olaydır uyku. Gün boyu yorulan ve yıpranan sinir sisteminin onanma alındığı, gün içinde edinilen bilgilerin ayıklanıp depolandığı, dış uyaranlara açık ve bireyin gelişimi ile ilgili işlevsel bir süreç olan uykuda uzun süreli bir düzensizlik yaşanırsa kişinin yaşantısına olumsuz etki yapar.

   Uykuya olan ihtiyaç kişiden kişiye farklılık göstermektedir.Bazı kişiler için 4 saatlik bir uyku yeterken bazı kişilere ise 11 saatlik bir uyku süreci yeterli gelmektedir.Diğer adı insomnia olan uykuya dalamama veya gece boyunca uykuyu sürdürmede zorlanma, normalden daha erken uyanma ve gün boyunca yorgun olmakla tanımlanmakta ve çoğunlukla başka problemlerin belirtisi olmaktadır.

UYKUSUZLUĞUN OLUMSUZ ETKİLERİ NELERDİR?

Uykusuzluk vücudumuz ve günlük hayatımız için bir çok olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu olumsuzluklar ise şunlardır;

-Uykusuzluk nedeniyle akyuvar sayısı azalır ve vücudun hastalıklara karşı direnci düşer,

-Psikiyatrik hastalıklara olan direnç azalır,

-Kas gücü zayıflar,

-Kan şekeri dengesi bozulur,

-Nefes alış veriş ritmi bozulur,

-Vücut ısısı düşer,

-Görme ve konuşma bozuklukları unutkanlık başlar,

-Sinirlilik, tahammülsüzlük olur.

UYKU BOZUKLUKLARININ NEDENLERİ

   Uyku bozukluklarının psikolojik ve biyolojik bir çok nedeni vardır. Ağrılı bir hastalık veya kullanılan ilaçlar, duygusal problemler, sosyal ilişkiler, günlük yaşamda başa gelen sıkıntılı durumlar, iş yerinde, evde veya okuldaki stes ortamı ve duygusal problemlere kadar uyku bozukluklarının bir çok nedeni bulunmaktadır. Ancak depresyon uyku bozukluklarının en önemli nedenlerinden biridir.

UYKU BOZUKLUKLARI TÜRLERİ

85 uyku bozukluğu tipi bulunmaktadır. Bu uyku bozuklukları tipi 8 ana grup olarak sınıflandırılmıştır.8 uyku bozukluğu türleri ise şunlardır;

1.    İnsomnialar

2.    Uykuda solunum bozuklukları

3.    Solunum bozukluğuna bağlı olmayan uyku bozuklukları

4.    Hipersomnialar

5.    Sirkadyen ritim bozuklukları

6.    Parasomniler

7.    Uyku ile ilişki hareket bozuklukları

8.    İzole semptomlar ve normal varyantları

UYKU BOZUKLUKLARININ TEDAVİSİ

   Doktorunuz size uyku probleminizin teşhisi için bir uyku kliniğine gitmenizi önerebilir. Bir veya iki gece uyurken kalbinizin, beyninizin ve nefes alıp vermenizin gözlemlendiği bir uyku kliniğinde geçirdiğinizde uyku uzmanı test sonuçlarınızı gözden geçirerek, neyiniz olduğunu söyleyebilir. 

UYKU BOZUKLUKLARININ TEDAVİSİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR

   Uyku bozuklukları ile ilgili şikayetler için nöroloji bölümüne gidilmesi gerekmektedir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş