bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ÜRETRİT   İdrar yapılan penisin uç noktası ile idrar kesesi arasında, idrar kesesinden penisin ucuna kadar idrarı taşıyan ve atılımını sağlayan organa üretra denilmektedir. Üretrit, idrarın atımınını sağlayan üretranın iltihaplanmasıdır. Genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşan üretrit, penis ucundan gelen bir akıntı ve idrar yaparken yanmayla kendisini gösteriyor.  Bazı üretrit türleri ise hiçbir ilişki olmaksızın da bulaşabiliyor. Hamam, sauna ve ortak soyunma odaları gibi erkeklerin toplu bulundukları yerlerden üretrit kapılabiliyor. Kadınlar genellikle hastalığı sessiz, yani asemptomatik atlatıyor ve taşıyıcı rol oynuyor. 

ÜRETRİT BELİRTİLERİ

Üretritin en sık görülen belirtileri;

-İdrar yaparken ağrı, yanma ve hafif akıntı,

- İdrarın şeffaf hale gelmesi,

-İdrar kaçırma durumunun oluşması,

ÜRETRİT NEDENLERİ

   Üretritin nedenleri arasında en önemli risk faktörü, cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Fakat üretral yaralanma, alerjik reaksiyonlar ve benzeri nedenlerden de üretrit olabilir.

ÜRETRİT TEŞHİS-TANI

   Üretrit tanısının konulabilmesi için her zaman hem laboratuvar testleri hem de fiziksel muayene çok önemlidir.Tanı konulabilmesi için kültür örnekleri de alınmalıdır. 

ÜRETRİTİN TEDAVİSİ

   Eğer rahatsızlığa iltihap sebep oluyor ise, antibiyotik kullanılması yeterli olabilmektedir. İltihap dışı sebeplerden ötürü ya da idrar yollarının tıkanması gibi ilaç tedavisinin yeterli gelmediği durumlarda ameliyat bir çözüm oluşturacaktır.

ÜRETRİT İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Üretritin tedavisi için bir üroloğa gidilmesi gerekmektedir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş