bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ÜLSER HASTALIĞI   Ülser, mide ya da onikiparmak bağırsağının, mide asidi ve sindirim sıvıları gibi sıvılar tarafından tahrip edilip, doku kaybının oluşmasıdır. Doku kaybı asit pepsinin etkisiyle daha derinlere inebilir. Enflamasyon dediğimiz yara meydana getirir.

ÜLSERİN NEDENLERİ

Ülserin nedenleri şunlardır;

-Dengesiz ve sağlıksız beslenme düzeni

-Aşırı tuz tüketimi

-Besinleri az çiğnemek

-Uzun süre aç kalmak

-Mideyi fazla doldurmak

-Uykusuzluk

-Yorgunluk

-Besinlerde hijyene dikkat etmemek

-Genetik faktörler

-Stres

ÜLSERİN BELİRTİLERİ

Ülserin belirtilerinden bazıları şunlardır;

-Midede yanma ve ağrı

-Bulantı

-Kusma ile gelen rahatlama

-İştahsızlık

-Kilo kaybı

-Şişkinlik ve gaz

-Sık acıkma

-Yemek yedikten sonra mide ağrısı

-Hazımsızlık

ÜLSERİN NEDEN OLDUĞU RAHATSIZLIKLAR

-Kanama: Kusma ve siyah renkli feçes olmasından önce fenalık gelmesi ve soğuk ter gastrointestinal kanamanın belirtileridir

-Mide Delinmesi: Ülserin derinliğinin iyice artarak ve tüm mide ya da onikiparmak katmanını geçmesi durumunda oluşan delinmeye mide delinmesi denilmektedir. 

-Tıkanma: Akut ülser nedeni ile duedenum ve pylor kanalında ödem meydana gelmesi ve uzun süreli ülser nedeni ile nedbe dokusunun oluşması sonucunda yiyecek, içecek türü şeylerin geçimini sağlayan pasajın daralarak tıkanmasıdır.

ÜLSER HASTALIĞININ TANISI

   Ülser hastalığının tanısının tam olarak koyulabilmesi için üst sindirim sisteminin radyolojik tetkiki ya da endoskopisi gerekmektedir.

ÜLSER HASTALIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Ülser rahatsızlığı olan kişiler hastanelerin Gastroentoloji bölümlerine başvurmalıdırlar.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş