bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Tifo Nedir ?Bulaşıcı bir hastalık olan Tifo’nun diğer adı enterik ateştir. Genellikle sonbahar ve yaz aylarında görülen tifo kirli içme-kullanma suları ve temiz olmayan yiyeceklerle bulaşır. Tifo hastalığına Salmonella enterica serovar Typhi bakterisi neden olmakta ve bir tek canlı olarak

insan vücudunda yaşayabilmekte ve insandan insana bulaşabilmektedir.

Tifo hastalığı ilerleyen durumlarda kalp, beyin, böbrek, akciğer, karaciğer, göz ve kulak sinirlerini etkileyebilmektedir.

Tifo Nasıl Bulaşır?

Kaynağı bilinmeyen, bakteri mikrobunun bulaştığı suların içilmesi ve kullanılması, insan ve hayvan atıklarının uygun şekilde bertaraf edilmemesi ve bunların kaynak sularına karışması, içme ve kullanma sularının yeterince klorlanmaması nedeni ile bulaşabilir. Salmonella

taşıyan ve iyi pişirilmemiş et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar, pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu, peynir, kirli çiğ sebze ve meyve, baharat ve çerezler yoluyla bulaşabilir. 

Ayrıca tifo hasta kümes hayvanları yılan, kaplumbağa, kertenkele gibi sürüngenler, kurbağalar, kuşlar ve civciv gibi evcil hayvanlar ile temastan sonra ellerin iyi yıkanmadığı durumlarda da bulaşabilir.

Tifonun Belirtileri 

Tifo mikrobunun bulaştığı kişiler ilk günlerde yorgunluk ve baş ağrısı hisseder. Daha sonra hastada ateş yavaş yavaş yükselir. Halsizlik, iştahsızlık, yüksek ateş, baş ağrısı, kabızlık, üşüme, kas ağrıları, öksürük ve boğaz ağrısı gibi belirtiler görülmeye başlar. Bazı durumlarda burun kanaması ve ishalde görülebilir. İlerleyen durumlarda hastalık en şiddetli halini alır. Ateş çok fazla yükselir ve 40°C’yi bulabilir. Tansiyon düşüp, nabız yavaşlar kişi kendini çok yorgun hisseder. Karın ve sırt bölgesinde görülen kırmızı lekeler ise bu dönemde ortaya çıkar. Hastanın dışkısında kan görülebilir. Ağır seyreden vakalarda deliryum, bağırsak perforasyonu (delinmesi), mide kanaması, damar iltihabı, dolaşım yetmezliği ve ölüme yol açabilir. Son hafta hastalığın belirtileri kaybolmaya başlar ve hastanın ateşi normale döner. Hastalık ortalama olarak 4 hafta sürer.

Tifonun Tanısı Nasıl Konur?

Klinik bulgular ve hastadan alınan kan, idrar, dışkı numunelerinden yapılan testlerle  tanı konur. 

Tifonun Tedavisi

Tifo tedavisi hekim kontrolünde yapılmalıdır. Hastaya uygun antibiyotik ve sıvı-elektrolit desteği yanında protein ve karbonhidrattan zengin sindirimi kolay besinler ve bol su verilmelidir. 
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş