bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


TESTİS KANSERİ   Testisler erkeklerde torba da bulunan sperm yapımını ve erkekliği devam ettiren erkeklik hormonu "Testosteron" hormonunu üretmeyi sağlayan organlardır.Testis kanseri ise kökenini testisteki üreme hücrelerinden alan ve testiste görülen kanser türüdür. Testis kanseri erken teşhis edildiği takdirde hemen hemen her zaman iyileşebilir ve genellikle ileriki bir evrede bile iyileşebilir. Testis kanseri için başka bir isim de testiküler kanserdir.

TESTİS KANSERİNİN NEDENLERİ

   Bu hastalığa kesin olarak neyin neden olduğunu bilmiyoruz ancak hastalığın gelişme riskini arttırabilecek çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler inmemiş testisin 11 yaşına kadar düzeltilmemesi, Orşit adı verilen nadir bir kabakulak komplikasyonu geçirmiş olmanız, testis kanserine sahip baba ya da erkek kardeşe sahip olmak testis kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Ayrıca beyaz tenli erkeklerin testis kanserine yakalanma riski siyah erkeklere oranla 5 kat daha fazladır.

TESTİS KANSERİNİN BELİRTİLERİ

   Testis kanserinin belirtileri testis içindeki bir kitle, ağrısız sertlik, testislerde ağrısız bir şişlik veya büyümedir.

TESTİS KANSERİNİN EVRELERİ

Testis kanseri üç evreden oluşmaktadır.Bunlar;

Evre 1: Tümör yalnızca testistedir.
 
Evre 2: Tümör karın bölgesindeki lenf nodlarına yayılmıştır.
 
Evre 3: Tümör karın bölgesindeki lenf nodlarına ve ötesine yayılmıştır

TESTİS KANSERİNİN TANI-TEŞHİS

   Testis kanserinde erken teşhis, kişinin kendini aralıklı muayene etmesi ve anormallik görmesi durumunda hemen doktora müracaat etmesi ile konabilir. Ürolog hastaya detaylı bir fizik muayene yapar ve öyküsünü alır. Ultrasonografi, kan testleri, röntgen,BT taraması, MR taraması gibi testlerden gerekli olanları yapılarak tanı konur.

TESTİS KANSERİNİN TEDAVİSİ

   Şüpheli tümörler, testis ameliyatıyla alınır. Patoloji rapor sonucuna göre ne tip bir kanserle karşı karşıya olunduğu belirlenerek tedavi şekli seçilir. 

TESTİS KANSERİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Belirtilen şikayetlerden dolayı doktora gidecekseniz üroloji doktoruna gitmeniz gerekmektedir. 
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş