bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


TANSİYON(HİPERTANSİYON)    Hipertansiyon yani yüksek tansiyon, birçok nedene bağlı olarak damarlarımızda dolaşan kanın kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Yüksek tansiyon ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunudur.

    Ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişide görülmektedir. Bu hastaların sadece %5-6’sı etkin bir tedavi ile tedavi edilmekte ve hastalar sağlığına kavuşmaktadır.

TANSİYON HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Hipertansiyon belirtileri arasında aşırı yüksek kan basıncına bağlı olarak 

-baş ağrısı,

-baş dönmesi,

-nefes darlığı,

-çarpıntı,

-göğüs ağrısı,

-görmede bozukluk halsizlik,

-yorgunluk,

-burun kanaması,

-kulaklarda çınlama,

-yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma,

-bazen çok sık idrara çıkma,

-gece uykudan uyanıp idrar yapma,

-bacaklarda şişlik 

TANSİYON ÇEŞİTLERİ

    Normal tansiyon: Herkesin tansiyon değeri kişilerin bünyesine göre değiştiği doğrudur fakat genede normal olarak baz alınan tansiyon sınırlarını da ihmal edilmemesi gereklidir.

    Tansiyon düşüklüğü ( hipotansiyon): Tansiyon çeşitlerinin arasında tansiyon düşüklüğünün diğer bir adı da hipotansiyon olarak geçmektedir. Genellikle az rastlanan bir durumdur. Düşük tansiyonlarda kişinin tuzlu ayran tüketmesi yeterli olmaktadır. Düşük  tansiyonda  en sık görülen belirti kişide oluşan kısa süreli baş dönmeleridir. Yataktan ani kalkmalar ile veya ani hareketler yapıldığında kişide göz kararması,  baş dönmesi ve baygınlık görülür.

    Yüksek tansiyon ( hipertansiyon):  Yüksek tansiyonun diğer bir adıda hipertansiyon olarak geçmektedir. Yüksek tansiyon tedavisi uygulanmaz ise tehlikeli rahatsızlık olarak bilinmektedir. Günümüzde bu rahatsızlık ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Hipertansiyon %95 insanlarda altta bir  hastalık olmaksızın oluşur. Bu tansiyona primer hipertansiyon denilmektedir. Yüksek tansiyon ihmal edilir ise beyin kanamaları ve kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Hasta tuzu azaltılmalı, aşırı sıcaktan, yorgunluktan ve ağır yemeklerden uzak durulmalıdır.

HİPERTANSİYON TANISI NASIL KONULUR?

    Kan basıncının 140/90 mm hg üzerinde olması hipertansiyon hastası olabileceğinizi gösterir. Hipertansiyon tanısı için detaylı bir fizik muayene, elektrokardiyogram, ekokardiyografi, 24 saatlik kan basıncı izlemi ve laboratuvar testleri yapılır. Kan basıncı birçok faktörden etkilenir. Sağlıklı bir hipertansiyon tanısı için tansiyon ölçümü öncesi bir saat içerisinde bir şey yememek, istirahat halinde olmak, sigara ve kahve içmemek gerekir.

HİPERTANSİYON TEDAVİSİ

    Hipertansiyon tedavisinin önemli bir bölümünü ilaç tedavisi oluşturur. Hipertansiyon tedavisi sırasında yaşam tarzı değişiklikleri, düzenli egzersiz, kilo kontrolü, tuz alımının kısıtlanması çok önemlidir. Tüm tedavilere dirençli hipertansiyon durumunda ise böbrek atardamarlarına işlem yapılarak kan basıncı kontrol altına alınabilir. İnme, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi hipertansiyonun yarattığı ciddi durumlardan korunmak için erken tanı çok önemlidir. 

YÜKSEK TANSİYONA HANGİ BÖLÜM BAKAR

    Dahiliye veya kardiyoloji  polikliniğine başvurmanız ve tetkiklerinize göre tedavinizin düzenlenmesi gerekir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş