bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


SUÇİÇEĞİ   Suçiçeği Varicella-zoster virüsünün neden olduğu genelde çocuklarda görülen bir hastalıktır. Vücutta içi su dolu döküntüler ile kendini belli eder. İlk olarak hafif bir pembe lekelenme olur daha sonra içi su dolu kırmızı kabarcıklar oluşmaya başlar. Bu kabarcıklar içinde ki su 12-24 saatte kabuk bağlayarak dökülür ve yerine yenileri gelmeye başlar. Yüzde, saçların arasında, kol ve bacaklarda daha az olan döküntüler, gövdede fazla miktarda çıkar.Bu kabarcıkların patlatılması durumunda iz kalabilir.Küçükken suçiçeği geçirmeyen biri ileriki yaşlarda bu hastalığı daha ağır geçirir.

SUÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ

Vücutta küçük kırmızı kabarcıklar 

-Yorgunluk, 

-Halsizlik 

-Ateş 

SUÇİÇEĞİ NASIL BULAŞIR

   Kış mevsimi sonu ilk bahar başlangıcında çok sık görülen suçiçeği doğrudan temas veya hava yoluyla, hasta olan kişinin hapşırmasıyla ya da öksürmesiyle kolayca bulaşır. 

SUÇİÇEĞİ KAÇ KEZ ÇIKAR?

   Bu hastalığı bir kere geçirince vücut buna yaşam boyu bağışıklık kazanır tekrar çıkması oldukça ender bir durumdur.Ancak virüs uyku halinde kalıp yetişkinlerde herpes zoster (zona) olarak ortaya çıkabilir. Su çiçeği geçiren herkes zona geçirme riskide taşımaktadır. Su çiçeği geçirirken vücuda alınan virüs hasta iyileştikten sonra sinir uçlarına yerleşir ve burada sessiz kalır. 50'li yaşlarda bu virüs yeniden aktif hale gelir ve zona adı verilen ağrılı ve tek taraflı döküntü halinde ortaya çıkar. 

SUÇİÇEĞİ HASTALIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Suçiçeği hastalıklarına enfeksiyon hastalıkları bölümü bakar.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş