bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


SPOR YARALANMALARISpor yaralanmaları sadece spor yaparken değil günlük hayatımızda da karşılaşılabilen bir durumdur. Özellikle uygun olmayan zeminlerde,spor yapmak sakatlanma riskini arttırmaktadır. Sakatlanmayı önlemenin en önemli yollarından birisi de spor yapmaya veya antrenmana ısınma hareketleri ile başlamaktır. 

SPOR YARALANMALARI

En yaygın görülen spor yaralanmaları.

1.    Burkulmalar

2.    Diz yaralanmaları

3.    Şişmiş kaslar

4.    Aşil tendonu yaralanmaları

5.    Kaval kemiği ağrıları

6.    Rotator manşet yaralanmaları

7.    Kırıklar ve çıkıklar

SPOR YARALANMALARININ NEDENLERİ

   Daha önceden geçirilmiş herhangi bir yaralanmanın tam olarak tedavi edilmemesi nedeniyle tekrarlaması,vücuda kaldırabileceğinden daha fazla yük bindirilmesi, belli kas gruplarının ters hareket etmesi, ters yüklerin bindirilmesi,spor yaparken yanlış teknik kullanılması da spor yaralanmalarına sebep olabilir.

SPOR YARALANMALARINDA NASIL MÜDAHALE EDİLMELİ?

   Meydana gelen spor yaralanmaları uygun şekilde müdahale edilip hızlı bir şekilde hastaneye yönlendirilmelidir. Hastanın yaralanan bölgesine kalp hizasının üzerinde olacak şekilde elevasyon yapmak ve yaralanan bölgeye 2 saatte bir 15 dakika olacak şekilde soğuk uygulamak olacaktır. Bölgeyi komprese etmek amacıyla elastic bandajla da sarabiliriz. 

SPOR YARALANMALARINDA HANGİ DOKTORA GİDİLMELİ?

   Spor yaralanmalarında ortopedi ve travmatoloji doktoruna gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş