bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


SİNOVİT, ARTRİT, POLİARTRİT GİBİ İLTİHABİ HASTALIKLAR   Çene eklemi iltihabı, kendi kendine oluşan bir durum değildir. Çene eklem iltihabı olan insanlarda bu soruna neden olan farklı etkenler vardır. Her yaştaki insanda görülme ihtimali olan hastalık erkeklerden daha çok bayanlarda bulunmaktadır. Çene eklem iltihabı, kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edimez ise zamanla çenede aşınmalara neden olarak insanlarda ciddi problemlerin oluşmasına ve hatta kalıcı hasarların meydana gelmesine neden olmaktadır. 

SİNOVİT NEDİR?

   Sinavit eklemlerde bulunan zarın iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan çok ağrılı bir hastalıktır. Uygulanan tedaviler ve ilaçlar sayesinde hastanın biraz rahatlaması söz konusu olacaktır. İltihabın oluşması nedeniyle fiziksel olarak yetersizlik görülmesi de mümkündür.

SİNOVİT NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ

   Sinovitin oluşmasında çeşitli nedenleri bulunmaktadır.Sinovit bağışıklık sisteminin çökmesi sonucunda anormal tepkilerin oluşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde bayanlardan daha sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Çocukların kalça eklemlerinde oluşan viral enfeksiyon nedeniyle oluşur.  

Sinovitin oluşmasının belirtileri, rahatsızlık çeken kişinin parmak uçlarına basarak yürümesi veya ağrı nedeniyle topallanması, dizlerde oluşan ağrı ve kalçada ağrı olmaması,

38.3’ü geçmeyen ateş,şiddetli ağrı nedeniyle yürüyememe, yaşı küçük olan çocuklarda sürekli ağlamadır.

SİNOVİT TEDAVİSİ

   Gut hastalığı nedeniyle oluşan sinovitin tedavisi mümkün iken, diğer iltihaplı romatizmalar nedeniyle sinovit ortaya çıkar ise tedavisi günümüzde neredeyse bulunmamaktadır. Hastanın sadece rahatlaması için bazı yöntemler uygulanmaktadır.

ARTRİT NEDİR?

   Artrit, bir ya da iki basit hastalık olmayıp, insanların eklemleriyle ilgili farklı sorunlarının toplamından oluşur. Vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur. Artrit, çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir. Yaşla birlikte artritin görülme sıklığı da artmaktadır.

ARTRİTİN NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ

   Artritin nedenleri ;bazı mesleklerdeki insanların (örneğin sporcuların) eklemlerini yaralaması veya tekrarlamalı bir şekilde aşırı kullanması, kalıtım, şişmanlık, daha önce geçirilen bir eklem hastalığı, vücut şekli ve metabolizmayı etkileyen diğer hastalıklar nedenlerden bazılarıdır.

   Artritin en önemli belirtileri eklemde ağrı, şişlik, kızarıklık, sıcaklık ve eklemin normal hareketlerini yapamamasıdır.

 ARTRİTİN TEDAVİSİ

   Artrit için tedavi yoktur, ancak durumun yavaşlatmak için ilaç,fizik tedavi ve cerrahi müdahale gibi yardımcı olabilecek birçok tedaviler vardır.

POLİARTRİT NEDİR?

   Birden fazla eklem iltihabına poliartrit denilmektedir.

POLİARTRİT NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ 

   Poliartritin nedenleri arasında bağışıklık sistemi  bozuklukları, metabolik hastalıklar, bazı spesifik ve spesifik olmayan enfeksiyonlar sayılabilir.

   Poliartritin  belirtileri;ağrı, şişlik, kızarıklık ve hipertermidir.

POLİARTRİTİN TEDAVİSİ

   Romatizma hastalığı olan artrit romatizmanın kesin tedavisi olmadığı için belirli ilaçların kullanılması ile bu hastalıkta bulunan şikayetlerin azaltılması sağlanır.

SİNOVİT, ARTRİT ve POLİARTRİT İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Romatoloji bölümünde uzman bir romatolog’a gidilmelidir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş