bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ŞİDDETLİ KARIN AĞRISI   Karın bölgesinde bölgesel olarak hissedilen ağrıların tamamına “karın ağrısı” denilmektedir .Ancak akciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları gibi karın bölgesinde olmayan organlar nedeniylede karın ağrısı yaşanabilinmektedir. Bademcik iltihabından apandisite kadar birçok önemli hastalığın habercisi olabilen karın ağrısı toplumda en sık karşılaşılan sorunlardan biridir.

KARIN AĞRISI NEDENLERİ

   Bir çok nedenle karın ağrısı yaşanabilmektedir. Bunlar; mide ve bağırsak bozuklukları, böbrek taşları, kadın ve erkek üreme organlarının hastalıkları, şeker hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları ,gaz,i shal, kabızlık, gıda zehirlenmesi,apandist,böbrek üstü bezi hastalıkları, kadınlarda adet sancıları, bazı kan hastalıkları, kurşun ve morfin gibi maddelerin zehirlenmeleri ve zona gibi hastalıklarıdır.

KARIN AĞRISI ÇEŞİTLERİ

   2 çeşit karın ağrısı vardır, bunlar akut ve kronik karın ağrısıdır.

AKUT KARIN AĞRISI

   Akut karın ağrısı altı saat içinde birden bire başlayan karın ağrısı ile kendini gösterir.
 

KRONİK DİRENÇLİ KARIN AĞRILARI

   6 aydan daha fazla süren veya uygun tetkiklerle araştırılma yapılmasına rağmen yine de tanı konulamamış ağrılardır. Bu hastaların büyük çoğunluğu kadınlardır.

KARIN AĞRILARINDA HEMEN DOKTORA GİDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

-Şiddetli, tekrarlayıcı, artan ve devamlı karakterde ağrılar

-Ağrı ile nefesin kesilmesi, baygınlık hissi, kanama, kusma ve yüksek ateş olması

-Karın ağrısının göğse, boyuna ve omuza yayılması

-Dışkıda kan görülmesi durumu,

-Karında gerginlik ve şişme olması

KARIN AĞRISI TANI

   Karın ağrısın da tanı koyabilmek için çeşitli testler yapılabilmektedir. Bu testler kan ve idrar testi, karın bölgesine yapılan ultrason,endoskopi ve kolonoskopi, MR ve tomografidir.

KARIN AĞRISI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR

   Karın ağrısı nedenleri ve ağrının olduğun bölgeye göre gideceğiniz doktor farklıdır.Bağırsak ve mide hastalığınız olduğundan şüphe ediyorsanız gastroenteroloji bölümüne, karın ağrısı ile beraber kabızlık yaşanıyorsa  genel cerrahi, karın ağrısı ile beraber mide bulantısı yaşıyorsanız dahiliye bölümlerine başvurmalısınız.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş