bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ŞEKER HASTALIĞI  Şeker Hastalığı, diğer adıyla Diyabet, pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda kaynaklanan bir hastalıktır.
 

   Şeker hastası, yediği besinden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz Bu nedenle kan şekeri düzeyi yükselir (hiperglisemi). Bu durum uzun dönemde birçok doku ve organda hasara yol açar.
 

   Günümüzde dünyada her 12 kişiden 1’i şeker hastalığından etkilenmektedir. Şeker hastalarının yarısına ise henüz tanı konulmamıştır. Bu da demek oluyor ki her 2 şeker hastasından 1’inin hastalığından habersizce yaşamına devam etmektedir
 

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
 

Şeker hastalığının belirtileri;

-Sık idrara çıkma,

-Aşırı susama,

-Beklenmedik kilo kaybı ve açlık hissetme,

-Bulanık görme,

-Diyabetik ketoasidoz,

-Ketonlara bağlı olmayan aşırı kan şekeri yüksekliği,

-Enfeksiyonlara eğilim,

-Deri, derialtı dokular, kasa yayılan enfeksiyonlar,

-Deride kaşıntı,

-Adetten kesilme,

ŞEKER HASTALIĞI ÇEŞİTLERİ
 

    1.Gizli Şeker (Pre-Diyabet):Buna hemoglobine bağlı şeker denir. Bu da % 6 oranındadır. Şekerin % 6 oranının üzerine çıkması, gizli şekerin yüksekliği demektir. 

    2. Tip 1 Diyabet:Çok genç yaşlarda başlar. Bu tipte, pankreasta üretilen insülin miktarı çok düşüktür veya üretim tamamen durmuştur. 

   3. Tip 2 Diyabet:Yetişkin yaşlarda başlar.İnsülin üretiminin eksikliğinden ziyade, üretilen insülin gerektiği şekilde etki gösterememektedir. Çünkü insülin hücrede bulunan bağlantıbölgelerine bağlanamaz. Genel olarak erişkin nüfusta %4-8 oranında tip 2 diyabet görülmektedir.

   4. Gestasyonel Diyabet (Gebelik Diyabeti): Gebelikte ortaya çıkar. Gebelikten sonra devam edebilir ya da etmeyebilir.Gebeliğin 24.-28.haftalarında şeker hastalığı taraması yapılmalıdır.

   5.Pankreasın Hastalıklarına Bağlı Olarak Gelişen Diyabet:Pankreasın çeşitli hastalıklarına bağlı olarak insülin salınımında bozukluk olduğunda da diyabet yani şeker hastalığı gelişebilir.
 

ŞEKER HASTALIĞI TESTİ 
 

    Bir kişinin şeker hastası olup olmadığı Açlık Kan Şekeri (AKŞ) ölçümü veya Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) yapılarak saptanır. Açlık kan şekeri ölçümü için hasta 8 saatlik açlıktan sonra sabah kahvaltısı yapmadan kan örneği verir. OGTT için hasta glukozdan zengin sıvı (şekerli su solüsyonu) içtikten 2 saat sonra kan örneği verir. Bu ölçüm hastaya doktoru tarafından önerilen şekilde yaptığı bir kahvaltıdan sonra veya öğünden iki saat sonrada yapılabilir.

ŞEKER HASTALIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?
 

    Şeker hastalığına Dahiliye bölümün bir alt dalı olan Endokrinoloji bölümü bakar. Şeker hastalığı muayenesi için hastaneleri Dahiliye yani İç Hastalıkları bölümüne müracaat etmeniz gerekiyor.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş