bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


SARILIK   Sarılık, bilirubin isimli pigmentin kanda yükselmesi sonucu oluşur. Bilirubin miktarı belli seviyelerin üzerine çıktığında önce gözde daha sonra da ciltte sarımtrak değişiklikler olur.  Buna “sarılık” adı verilir. 
 

SARILIK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
 

-Cilt rengi bazen sarımtrak bazen de daha yeşilimtrak bir renk alır.

-Ciltte ve Göz Akıntısında Sararma

-Kaşıntı

-Yorgunluk

-Karın Ağrısı

-Kilo Kaybı

-Kusma

-Yüksek Ateş

-Dışkı Renginde Değişiklik

-İdrar Renginde Değişiklik
 

SARILIK HASTALIĞININ ÇEŞİTLERİ
 

Sarılığın üç çeşidi vardır:

Hemolitik sarılık : Kandaki alyuvarların tahrip olması sonucu safra, kana karışır. Hastanın idrar rengi normal, büyük tuvaleti ise koyudur.

Hepatik sarılık : Bir virüsün neden olduğu karaciğer iltihabıdır. Karaciğer hücreleri şişer ve safra yolları tıkanır. Hastada ateş, iştahsızlık, ishal ve kusma vardır. En çok görülen sarılık çeşididir.

Obstrüktif sarılık : Nedeni, safra kanallarının tıkanmış olmasıdır.
 

BULAŞICI SARILIK HASTALIĞI HANGİLERİDİR?
 

   Sarılık bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıktığından, her durumda bulaşıcılığı bulunmaz. Ancak bulaşıcı sarılık olarak bilinen viral hepatit dikkat edilmezse hızla yayılarak, insan sağlığını tehdit eden duruma gelebilir. 

Hepatit A: Besin maddeleri ve suyla bulaşır.

Hepatit B: Vücut sıvıları ve kan yoluyla bulaşır. Kan ve tükürük, ter ve cinsel organ sıvıları gibi vücut sıvıları açık yaralardan, çatlaklardan bile bulaştığında, sarılığın kolaylıkla yayıldığı görülür. Ancak en fazla cinsel ilişki yoluyla bulaşma görülür.
 

Hepatit C: Bu virüste kan ve vücut sıvılarıyla bulaşıcı özelliğe sahiptir. Anneden bebeğe geçme olasılığı bulunmaktadır. Bu virüse karşı geliştirilmiş bir aşı yoktur.
 

Hepatit D: Bu virüs sadece Hepatit B hastası olan ve taşıyıcı olan kişilerde görülmektedir. Bunun ortaya çıkışı 2-8 hafta sürmektedir. Virüsün bulaştığı enjektörle, kanla, iğne ve cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır. Hepatit B gibi belirtiler gösterir.
 

Hepatit E: Bu virüsün bulaşması dışkı ve ağız yoluyla olmaktadır. Hastalık kronikleşme eğilimi göstermemektedir. Ancak aşısı yoktur. Hepatit B ile aynı belirtileri gösterir.

Hepatit G: Bu virüs kan yoluyla bulaşmaktadır.
 

SARILIK TESTİ NEDİR?
 

   Sarılık testi yada değeri, kanda ölçülen bilirubin seviyelerine verilen isimdir. Kan tahlillerinde direk biluribin ve total biluribin şeklinde iki değer bulunur.Tahlillerden yükselen bilirubin tipi sarılığın sebebi hakkında bilgi verir. Sarılığın nedenleri araştırılırken bu tahliller dışında diğer bazı karaciğer testlerine de bakılır. 
 

  SARILIK TESTİ
 

Hem bebeklerde hem de yetişkin insanlarda meydana gelen sarılığın net bir şekilde tespit edilebilmesi için sarılık testleri uygulanmaktadır. 
 

SARILIK HASTALARINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?
 

Hangi doktora veya bölüme başvuracaklarını bilmeyenler Dahiliye ile birlikte testlerini yaptırabilirler. Test sonucu değerlendirme ile yeniden yönlendirilebilirler.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş