bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ROTATOR KILIF (MANŞET) YIRTIĞI   Rotator kılıf yırtığı, omzu sabitlemek için birlikte çalışan kas ve tendon grubuna verilen isimdir. Kürek kemiğini üst kola bağlayan kaslardan oluşur. Rotator kılıf yırtığı, düşme gibi akut bir yaralanma sonucu oluşabileceği gibi, yıpranmaya bağlı kronik bir nedenle de oluşabilir. Özellikle 40 yaş üzerinde kürek kemiğinin önünde yer alan akromion adlı kemik çıkıntının altında tendonun sıkışması sonrası oluştuğu düşünülmektedir.

ROTATOR KILIF (MANŞET) YIRTIĞININ NEDENLERİ

   Doğrudan kolun üzerine düşme veya ağır bir şeyler kaldırma sonucu ani olarak yırtılabilir. Rotator tendonlarının yaşlanmaya bağlı olarak incelmesi ve yıpranarak yırtılması yaşanabilir. Tenis, voleybol ve halter gibi sporlarda omuzda stres oluşturan ve sık kullanıma bağlı olabilir. Birçok meslekte bu durum mesleki hastalık olarak karşımıza çıkabilir.

ROTATOR KILIF (MANŞET) YIRTIĞININ BELİRTİLERİ

-Gece ve dinlenmede geçmeyen omuz ağrısı

-Kolu yukarı doğru kaldırmalarda omuz ağrısı artışı

-Kolu kaldırma ve kendi ekseni etrafında çevirmede güçsüzlük

-Belli pozisyonlarda omuz ekleminde sürtünme seslerinin alınışı

-Omuz üstüne yatarak uyuyamama

-Uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmekte zorluk

-Arkanıza erişmekte zorluk

ROTATOR KILIF (MANŞET) YIRTIĞININ TEDAVİSİ

   Hafif yaralanmalarda dinlenmek, buz kullanmak ve fiziksel belirtileri yok etmek için yeterli olacaktır. Ciddi yaralanmalarda steroid enjekte etmek gerekebilir. Bu yöntem genellikle omuz ağrınız günlük aktivitelerinize, egzersizlerinize, uykunuza mani olursa kullanılır. Ancak bu tedavi yöntemlerinin işe yaramaması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir.

ROTATOR KILIF (MANŞET) YIRTIĞI İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMELİDİR?

   Rotator kılıf yırtığının tedavisi için ortopedi ve travmatoloji bölümüne gidilmesi gerekmektedir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş