bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Rota Virüs Nedir?Çocukları ve bebekleri etkileyen akut bağırsak enfeksiyonu olan rota virüsü, genellikle kusma ve ateşle birlikte kansız ishal ile seyreden bir hastalıktır.

Rota virüs, dışkı ile kirlenmiş su ve gıdalarla bulaşır ve özellikle kreş, bakımevleri ve çocuk hastanelerinde salgınlar halinde görülebilir. Genel hijyen önlemleri yani el temizliği, temiz su ve gıda kullanımı bulaşmayı azaltır. Bu nedenle hijyene mümkün olduğunca fazla dikkat edilmelidir.

Rota virüse karşı bebeklerde aşı uygulanmaktadır.

Rota Virüsün Belirtileri

Rota Virüsün genellikle 48 saatten az süren kuluçka dönemini izleyen ateş, kusma ile başlar. Ateş ve kusmaya sık sık, sulu, özellikle çok kötü kokulu kansız ishal eklenir. İshal 5 - 7 gün sürebilir. Bağışıklık sistemi yetersiz olan hastalarda ise hastalık daha uzun ve ağır seyir gösterir.

Rota Virüsün Tanısı

Rota Virüsün tanısı için dışkı örneği alınır. Hastalığın tanısında başvurulan diğer yöntemler antijenik yapıları saptamaya dayalı testlerdir.

Rota Virüsün Tedavisi 

Beslenme devam ettirilmelidir, mümkünse sık aralarla azar azar beslenme yapılmalıdır. Az yağlı gıdalar tercih edilmeli, özellikle anne sütü ile beslenme kesilmemelidir. Yeni doğan bebekler ve 3 ayın altındaki çocuklar anneden geçen antikorlar aracılığı ile enfeksiyondan korunurlar, hastalığı daha hafif geçirebilirler.

Hastalık belirtisi görülmesi durumunda derhal hekime başvurmaları ve tedaviye başlanmalıdır.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş