bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ROMATİZMAL HASTALIKLAR   İskelet sistemi başta olmak üzere birçok organ ve sistemi tutan bağ dokusu hastalıklarıdır. Normalde mikroplarla savaşan bağışıklık sisteminin kontrolden çıkarak kendi hücrelerine saldırması neticesinde gelişir. Romotizmal hastalığa rağmen, doğru tedavi sayesinde mutlu ve üretken bir hayat sürdürmek mümkündür. Bunun için ilk adım, hastanın hayatını ve durumunu kontrolü altına alınmasıdır. Bunu hastalığı hakkında bilgi sahibi olması yeterli miktarda egzersiz, dinlenme ve sağlıklı beslenmeyle sağlanabilir.

ROMATİZMAL HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ

Romatizmal hastalıkların belirtileri şunlardır;

-Kas güçsüzlüğü, 

-Kas ağrısı, 

-Sırt ve bel ağrısı,

- Ciltte döküntüler, 

-Tırnak değişiklikleri, 

-Deri sertliği, 

-Gözyaşı azalması, 

-Ağız kuruluğu,

-Gözlerde kızarıklık, 

-Eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı

-Sabahları eklemlerinde sertlik olması, daha sonra yavaş yavaş gevşemesi

-El parmaklarında soğukta beyazlaşma, sararıp solma

-Cilt altında bezeler

-Güçsüzlük, merdiven inip çıkamama, oturup kalkamama ve kaslarında ağrı

ROMATİZMAL HASTALIKLARIN NEDENLERİ

   Romatizmal hastalıklarının çoğunun nedenleri kesin olarak bilinmese de genetik faktörler, cinsiyet, çevresel faktörler ve yaş faktörleri önemlidir. Romatizmal hastalıklar genellikle vücutta eklemleri, kasları, kemikleri ve bunları birbirine bağlayan bağları etkileyen ve bu dokularda meydana gelen hasarlardır. . Bu hasarlar eklemlerde şişliklere, kızarıklığa, hareket kısıtlamasına ve hatta şekil bozukluklarına yol açabilen rahatsızlıklara neden olur.  Bazı romatizmalar sadece eklemleri değil, bağışıklık sistemini ve iç organları da etkiler.

ROMATİZMAL HASTALIKLARIN ÇEŞİTLERİ

   Romatoid artrit (Eklem İltihabı):En sık görülen iltihabi eklem hastalıklarındandır. Eklemlerde ve eklemleri çevreleyen yumuşak dokularda iltihaba yol açan kronik bir hastalıktır. RA kronik ağrı, eklemlerde ileri şekil bozuklukları ve günlük yaşam aktivitelerinde yetersizliğe yol açabilir. Genellikle birden fazla eklem etkilenir. Eklem iltihabı ileri vakalarda eklemlerde kalıcı hasara yol açabildiği için sakatlayıcı romatizma olarak adlandırılmaktadır.

   Omurganın iltihaplı romatizmalar (Spondiloartropatiler):Bu hastalık adında da belirtildiği gibi temel olarak bu grup romatizmal hastalıklar omurgayı etkilerler.
Yumuşak doku romatizmaları (eklem dışı romatizmal hastalıklar):Yumuşak doku romatizmaları eklem dışı dokularda ağrı ve/veya şişlik gibi belirtilere yol açarlar. Eklemlerin veya kasların aşırı kullanılması, uygunsuz vücut postürü (vücut duruşu) veya anormal kas veya eklem yapısı sonucu gelişen romatizmalardır.

 

   Osteoporoz (kemik erimesi)Osteoporoz; Kemik yoğunluğunun azalması ve kemik yapıda kırılganlıkla giden bir hastalıktır. Kemik yoğunluğunun azalması sonucu kırık riskinin artmaktadır.

   Lupus;Deri tüberkülozu olarak tanımlanan Lupus’un nedeni henüz bilinmemektedir.Bağışıklık sistemi hastalıklarına bağlı olarak görülmektedir. Lupus’un teşhisi özel kan testleriyle yapılabilmektedir.

ROMATİZMAL HASTALIKLARIN TEŞHİSİ

   Romatizma tanısında, hemogram kan sayımı ve sedimantasyon oranı eritrosit sedimentasyon hızı veya romatoid faktör RF, ANA antinükleer antikor, idrar tahlilini, doku biyopsilerini aspirasyonlar veya röntgenler tahlilleri yapılmaktadır.

ROMATİZMAL HASTALIKLARA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Romatizmal hastalığın teşhisini ve tedavisini Romatoloji Bölümü yapmaktadır.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş