bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Psikoloji Ve İş Alanlarıİnsanın zihinsel yapı ve süreçlerini gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen Psikoloji, ayrıca davranışlarımızın altında yatan düşünce ve bakış açılarını da inceler.

Psikoloji, temel bir bilimdir ve bulguları sosyal alanlara uygulanabilir. Duygu ve düşüncelerin analizi ile sentezi, psikologluk mesleğinin anahtar kavramlarını oluşturmaktadır.

Psikoloji Okumak İsteyen Kişilerde Olması Gereken Özellikler

Psikoloji okumak isteyen kişiler sözel yeteneğe sahip, sosyal ve temel bilimlere ilgili, insanlarla iletişimde bulunmaktan ve yardım etmekten hoşlanan, onların duygu ve düşüncelerini anlayabilen ve etkileyebilen, kendisiyle barışık, sabırlı, hoşgörülü ve sorumluluk sahibi kişiler olması gerekir.

Psikologlar Ne İş Yapar?

Psikologlar, kişilerin çocuklukta, gençlikte, yetişkinlik ve yaşlılıkta zihinsel ve fiziksel gelişim süreçlerini, yaşa bağlı davranış değişikliklerini tanımlar, açıklanması ve ölçülmesiyle ilgilenir. Organik süreçlerin davranış, düşünce ve duygular üzerindeki etkisini inceler. Beynin biyokimyasal mekanizmaları, beyin mekanizmalarının fonksiyonları, kimyasal ve fiziksel değişikliklerin davranışlara ve duygulara olan etkisini araştırır. Psikolojik bilginin elde edilmesi ve uygulanması sırasında kullanılacak teknik ve yöntemler üzerinde çalışır. Test geliştirir. Araştırma desenleri, veri analizi ve verilerin yorumlanması konularında çalışır.

Psikoloji Bölümü Okuyanların İş Alanları

Psikologlar kamu sektöründe ve özel sektörde iş bulabilirler. Psikologlar Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı ruh ve sinir hastanelerinde, ruh sağlığı merkezlerinde, kreş ve çocuk bakımevlerinde, huzurevlerinde, çocuk ıslahevleri ve cezaevlerinde, rehberlik araştırma merkezlerinde ve okullarda okul psikoloğu olarak görev alabilir pedagojik formasyon alarak öğretmenlik yapabilirler.

Psikoloji Lisans Eğitimi Sonrası Psikolog Olarak Çalışmaya Başlanabilir Mi?

Psikoloji bölümü lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler ''Psikolog''  ünvanı ile mezun olur. ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş