bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


PROSTAT KANSERİ   Erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biride prostat kanseridir. Erken evrede yakalandığında tedavi başarısı yüksektir.Erken evrelerde belirti vermeyen prostat kanserini erken teşhisi için 40 yaşından itibaren her erkeğin yıllık prostat muayenesini ve kan tahlillerini mutlaka yaptırması gerekmektedir.

PROSTAT KANSERİ BELİRTİLERİ

   Prostat kanserinde özellikle erken dönemlerinde hiç belirti ve şikayet görülmeyebilir. Bu nedenle düzenli olarak doktora giderek kontrollerin yapılması oldukça önemlidir.Prostat kanseri belirtilerini ise şöyle sıralayabiliriz;

-İdrar yapma güçlüğü ve idrar akışında kuvvet azalması

-Menide ya da idrarda kan görülmesi

-Boşalma esnasında ağrı

-Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi

-Kemik ağrıları

-Sertleşme bozukluğu

PROSTAT KANSERİ EVRELERİ

Prostat kanseri 4 evreden oluşmaktadır. 

1.EVRE: Prostat kanserinin 1. evresinde kanser hücreleri yalnızca prostat salgı bezinin içerisinde bulunur. Hastalık yayılmamıştır ve bu nedenle hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür.

2.EVRE: Prostat kanserinin 2. evresinde Prostat kanseri hücreleri henüz bezin içerisindedir. Bu evrede hastalık teşhis edilirse halinde hasta ciddi bir tedavi programına alınarak kanser hücrelerinin yayılması engellenir. 

3.EVRE: Kanserli hücreler üçüncü evreden itibaren bez dışına lenf sistemine ya da diğer organlara yayılmaya başlar. Tedavisi yapıldığında hastalıktan tamamen kurtulma imkanı vardır.

4.EVRE: Kanserli hücreler lenf sistemine, kemiklere, karaciğere ve akciğerlere yayılır. Kanserin dördüncü evresinde olunması hastaların moralini bozmamalıdır. Uzmanlar hücre yayılmasını belirledikten sonra hastanın hayat kalitesini devam ettirmek üzere tedavileri şekillendirirler.

PROSTAT KANSERİ TEŞTİS-TANI

   Prostat kanserinin tespiti için bir çok test yapılmaktadır. Bunlar, PSA kan testi, makattan parmakla muayene, transrektal ultrasonografi yönetmeleri kullanılır.

PROSTAT KANSERİ TEDAVİ

   Prostat kanserinde cerrahi seçeneği en yaygın ve etkili tedavi yöntemlerindendir. Robotik, laparoskopik ve açık cerrahi yöntemler mevcut olup her bir cerrahi yöntem hastaya göre tercih edilmelidir.

PROSTAT İÇİN HANGİ BÖLÜMEGİDİLMESİ GEREKİR?

   Prostat kanserinin tanısı için yapılan prostat biyopsisi ve cerrahi tedavisi ürolojinin kanserler ile ilgilenen birimi olan üroonkoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş