bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


PROSTAT   Erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat salgı görevi olan bez yapısında bir organdır. Kestane büyüklüğündedir ve ters armut şeklinde mesane çıkışında bulunur. Orta yaş sonrasında görülen prostat büyümesi durumunun erkeklerde yaş ilerledikçe görülme olasılığı daha da artmaktadır. 

   Ailede prostat büyümesi olan kişilerin normale göre 4 kat daha fazla bu hastalıkla tanışma riski vardır. Prostat büyümesi oluştuğu durumlarda erken teşhis ve tedaviyöntemlerinin uygulanması son derece önemlidir. 

PROSTAT BÜYÜMESİNİN BELİRTİLERİ

   Prostat büyümesinin belirtileri, idrar yaparken zorlanma, tam idrar yapamama, gece sık idrara çıkma, idrar yapıp rahatlayamama, yeniden idrar yapma hissi, idrar yapmaya başlamada zorlanma, kesik kesik yapma ve idrar kaçırma gibi birtakım yakınmalara yol açar. Bazen idrarda kanama, sık idrar yolu enfeksiyonu, tam tıkanma, idrar kesesinde taş oluşumu ve çok ihmal edilmesi durumunda böbrek fonksiyonunda bozulmalara yol açarak yaşamı tehdit edici durumlara yol açabilmektedir.

PROSTAT BÜYÜMESİNİN NEDENLERİ

   Genellikle 40 yaş üzeri erkeklerde görülen bu sorun yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişmektedir. Ancak genetik faktörlerde prostat büyümesini tetiklemektedir.

PROSTAT TANI-TEŞHİS

   Prostat hastalığı PSA testi, idrar testi, Üroflovmetri ölçümü (idrar akım hızını ölçer), PMR(işeme sonrası kalan idrarı ölçer),ultrason testlerinden bir yada bir kaçı yapılarak tanısı konur.

PROSTAT TEDAVİSİ

   Prostat büyümesi tedavileri ilaçlı tedaviler ve cerrahi tedaviler olmak üzere ikiye ayrılır. 

PROSTAT TEDAVİSİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Prostat tedavisi için üroloji doktoruna gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş