bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


PİŞİKPişiklerin diğer adıda ''amonyak dermatiti''dir. Pişik, bebeğinizin bez bölgesinin çevresinde kırmızı veya pürüzlü görünen sık karşılaşılan bir iltihaplı cilt türüdür.Cildin yüzeyindeki ince, koruyucu yağ tabakası, nem ve atıklarca(idrar-gaita) geçer ve cilt tahriş olur. Bölgenin nemli ve ılık olması da mantarın çoğalması için iyi bir ortamdır. 

Pişik genellikle alt bezinin bebeğin tenine temas ettiği noktada hafif kabartılı bir kızarıklık biçiminde ortaya çıkar. Kötüleştiği zaman kızartılı küçük şişlikler, içi su dolu kabarcıklar ve buna benzer biçimde bebeğe acı veren deri değişiklikleri görülebilir. 

BEBEKLERDE PİŞİĞİN NEDENLERİ

-Alt bezin temizliğinde kullanılan deterjanlar ve diğer temizlik maddeleri, ıslak mendil kullanımı. 

- Hijyenin gerektiği kadar sağlanamaması.

- Özellikle ishal dönemlerinde sık dışkıya çıkması pişik oluşumunu kolaylaştırır. 

-İdrar yolu enfeksiyonlarında da sık idrar çıkışı ve idrarın değişen niteliği pişik oluşumunu arttırır.

- Alt bezinin yeterince sık değiştirilmemesi. 

– Mantar enfeksiyonları.

- Emzirme dönemi bitişi, anne sütünden mamaya yada besinlere geçmesi.

- Diş çıkartma dönemi, antibiyotik tedavisi dönemleri, egzama, bebek için pişiği geliştirici ortamlardır. 

- Anne sütünden geçen bazı gıdalar (domates gibi) pişiği kötüleştirebilir. 

-Çinko eksikliği.

 -Bazı kalıtımsal sistemik hastalıklar da pişiğe neden olabilir.

BEBEKLERDE PİŞİĞİ ÖNLEMENİN YOLLARI

   Pişiği önlemenin ve tedavi etmenin temel kuralı bezin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin tutulmasıdır. Bebeğin alt bezi sıklıkla değiştirilmeli, olabildiğince altı açık tutulmaya özen gösterilmeli ve mümkün olduğunca sık havalandırılmalıdır. Bebeğin altı bağlanırken, mümkün olduğunca bel bölgesinde gevşek bağlanmalı ve havanın bez içinde dolaşması sağlanmalıdır. Bebeğin kilosuna uygun, doğru boyda çocuk bezi seçilmelidir. Her büyük tuvaletini yaptıktan sonra altı ılık suyla temizlenmelidir. Bebeğe yeni altbezi bağlamadan önce altının iyice kuruduğundan emin olunmalıdır.  Bebekte pişik oluşumunun engellenmesi için annenin doğal besinlerle beslenmesi ve kullanacağı ilaçları uzman hekime danışmadan almaması gerekir. 

PİŞİK ÇEŞİTLERİ

   Bez pisiği, daha çok görülen pişik türü olan bez pişiği bebeklerin çoğunda ve herhangi bir zamanda görülebilmektedir ve daha çok rastlanan bir tür olan bez pişiğinde çocuk bezi olan bölgelerde kızarmış ve kalkmış bir cilt olur. Bebeğinizin dışkısından kaynaklanan mikrop ve bakterilerden oluşmaktadır.

   Alerjik pişik;Oldukça nadir olan pişik türüdür. Pişik durumunda ciltteki kızarıklık, daha çok görülmekte yayılmaya eğimli bölgeler bulunmaktadır. Alerjik pişikte ciltte kıvrımlar daha sık olup, cildin yüzeyi parlak ve gergindir.

   Pişik yarası; bebeklerde pişik çeşitlerinin bir diğeri olan pişik yarasında, oluşan pişiğin bakteri ve mantar enfeksiyonu ile daha ciddi sorunlara yol açabilen bir tür mantar enfeksiyonu olan pişik yarasına dönüşmesidir.

ANNEDEN SÜT YOLUYLA BEBEĞE GEÇEN VE PİŞİĞE NEDEN OLAN YİYECEKLER

Anneden bebeğe süt yoluyla geçerek pişiğe sebep olan yiyecekler şunlardır;

-Asitli gıdalar ve içecekler

-Baharat ve acı gıdalar

-Alkol

-Sosis,Salam

-Cips

-Sigara

-Ketçap,Mayonez

-Şekerler

-Jöle

-Fruktoz

-Mısır Şurubu içeren besinler

-Domuz Eti

-Margarin

-İşlenmiş Gıdalar

-Paket Meyve Suyu

-Meyveli Yoğurt

-Çikolata

PİŞİK İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİ?

Geçemeyen pişik sorunu olan bebeğiniz için bir çocuk doktoruna ya da dermatoloğa başvurabilirsiniz.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş