bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


PARKİNSON HASTALIĞI    Parkinson hastalığı dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybıyla ortaya çıkan bir beyin hastalığıdır. Genel olarak 50 yaş ve üstü kişilerde görülen hastalık hafif bulgular ile başlar ve kademeli olarak ilerler. Hastalığın el, kol, bacak, çene ve yüzün titremesi gibi belirtileri zaman içinde kötüye gider ve hasta yürüme, konuşma zorluğu yaşayabilir ve günlük basit ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak duruma gelebilir. Parkinson hastalarında sık olarak depresyon, yutma-çiğneme zorlukları, kısık sesle konuşma, kabızlık, idrar problemleri, ciltte aşırı yağlanma ve uyku bozuklukları görülür.

PARKİNSON BELİRTİLERİ

    Parkinson hastalığıının belirtileri kişiden kişiye değişebilir ve ilk belirtiler fark edilemeyecek kadar hafif olabilir. Başlangıçta belirtiler genellikle vücudun tek tarafını etkiler ve zaman ilerledikçe her iki tarafa birden yayılır. Parkinson hastalığının genel belirtileri ise şunlardır;

-Titreme,

-Hareketlerde yavaşlama,

-El yazısında meydana gelen ani değişimler,-Kişinin konuşma tarzında yaşanan değişimler,

-Koku alma yeteneğinin azalması,

-Duruş bozuklukları ve denge ve koordinasyon bozuklukları,

-Kabızlık,

-Sürekli ciddi bir yüz ifadesi,

-Depresyon,

-İdrara çıkamama ve idrarı tutmakta zorlanma.

PARKİNSONUN NEDENLERİ

   Parkinson hastalığının nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalarda bazı faktörlerin Parkinson hastalığını riskini arttırdığı belirlenmiştir. Genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin birlikte bu hastalıkta rol oynadığı düşünülmektedir.

PARKİNSON HASTALIĞININ EVRELERİ

Parkinson hastalığı 5 evreden oluşmaktadır. Bu evreler;

-1. Evrenin genel belirtileri denge kaybı, titreme ve hareketlerde yavaşlamadır.1. evrede hastalık tek tarafta görülür.

-2. evre her iki tarafta da hastalık belirtileri görünür fakat yürüme güçlüğü yoktur.

-3. evre iki taraflı belirtilerde ise az derecede yürüme güçlüğü belirtileri ortaya çıkar.

-4. evre diğer belirtilere ek olarak orta dereceli yürüme güçlüğü meydana gelir. 

-5. evre son evredir.Bu evrede hastalık belirtileri daha da ağırlaşır. Hasta tek başına yaşantısını sürdüremez. Hastaya mutlaka destek olacak bir refakatçi gerekir. 

PARKİNSON HASTALIĞI TANI- TEŞHİS

    Parkinson hastalığını teşhis etmek için bir test yoktur. Alanında uzman bir nörolog tıbbi geçmişinize, klinik bulgularınıza ve fizik muayeneye dayanarak Parkinson hastalığını teşhis eder. MR, beyin ultrasonografisi, SPECT ve PET taramaları gibi görüntüleme testleri de diğer bozuklukların ekarte edilmesine yardımcı olabilir.

PARKİNSON HASTALIĞININ TEDAVİSİ

   Parkinson ilerleyici bir hastalıktır ve dolayısıyla zaman ilerledikçe semptomlar kötüleşebilir. Doğru tedavi ve takip sayesinde, çoğu hasta normal hayatını uzun yıllar boyunca sürdürebilmektedir. Bu nedenle, hastalığın, ilk belirtileri ve semptomları saptanır saptanmaz tıbbi görüş alarak tedaviye başlamak önemlidir. Ancak hastalık düzeltilemiyorsa yada ilaç kullanımı ile ilişkili yan etkiler ortaya çıkmış ise cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. 

PARKİNSON HASTALIĞI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

   Parkinson hastalığı için nöroloji doktoruna başvurulması gerekmektedir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş