bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


PANİK ATAK   Beklenmedik bir anda insanı dehşet içinde bırakan korku nöbetleridir. Panik Atak, birdenbire başlar, giderek şiddetlenir ve 10 dakika içinde şiddeti en yoğun düzeye çıkar ve çoğu zaman 10 ile 30 dakika arasında sürer ve kendiliğinden geçer. Bazen 1 saat sürdüğü de olabilir.  Panik atak nöbetleri oldukça korkutucu olabilir, öyle ki bu ataklar sırasında kontrolünüzü kaybettiğinizi, kalp krizi veya beyin kanaması geçirdiğinizi ya da öleceğinizi düşünebilirsiniz.

PANİK ATAĞIN BELİRTİLERİ

Panik atağın belirtileri şunlardır;

-Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma,

- Çarpıntı, kalp atımlarının duyumsanması,

-Terleme, soluğun kesilmesi,sarsılma,

-Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma,

-Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma

-Uyuşma ya da karıncalanma

-Üşüme, ürperme ya da ateş basması ,

-Bulantı ya da karın ağrısı

-Titreme ya da sarsılma

-Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme

-Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu

-Ölüm korkusu

PANİK ATAK NEDENLERİ

   Panik ataklara ya da panik bozukluğuna tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte, bazı faktörlerin panik atakların ortaya çıkmasında rol oynadığı bilinmektedir.Bu faktörler, bazı hastalıklar (kansızlık, tiroid hastalıkları, kan şekeri düşmesi, şeker hastalığı, yüksek tansiyon vb.),genetik faktörler,yoğun stres, taciz ve travma.

PANİK ATAĞIN TEDAVİSİ

   Panik Bozukluğunun tedavisinde, beyin sinir hücrelerindeki bozuk olan hormon faaliyetlerini düzelterek panik ataklarını önleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Diğer kullanılan tedavi yöntemide bilişsel-davranışcı terapi teknikleridir.  Bu terapide hastanın, aslında tamamen “zararsız”olan panik atağı belirtileri hakkındaki yanlış bilgi ve inanışlarının düzeltilmesi ve hastanın bu belirtiler ile korkmadan baş edebilmesinin öğretilmesi amaçlanır. 

PANİK ATAK TEDAVİSİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Panik atak tedavisi için psikiyatri bölümüne gidilmesi gerekmektedir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş