bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


OSTEOARTRİT   En sık görülen romatizmal hastalıklardan biri olan osteoartrit sıklığı yaşla artmaktadır. Halk arasında ‘eklemlerin aşınması’ veya ‘kireçlenmesi’ olarak da bilinir. 

OSTEOARTRİT BELİRTİLERİ

   En önemli belirtisi eklem ağrısıdır. Ağrı başlangıçta aktivite ile artarken, ileri dönemlerde devamlı hale gelebilir. Ağrı dışında eklem hareketlerinde kısıtlılık, sabahları veya inaktivite sonrası görülen tutukluk, şişlik, deformiteler hastaların yakınmaları arasındadır.Ağrı sürekli olduğu zaman psikososyal sorunlar ortaya çıkabilir.

OSTEOARTRİT NEDENLERİ

   Fazla kilolu olmak, düşme veya diğer bazı mekanik travmalara bağlı kıkırdakta parçalanma, ardından menüsküs ve bağlarda zedelenme, eklem aralığında daralma ve yeni kemik oluşumu nedenleri arasındadır. Gut veya romatoid artrit gibi eklemi tutan ve aşındıran hastalıklarda, osteoartrit daha kolay gelişir.

OSTEOARTRİT TEŞHİS TEDAVİ

   Muayene bulguları (eklemde iltihap bulguları olmaksızın hareketlerinde kısıtlılık, kemik yapıda büyüme gibi) ve görüntüleme yöntemleri ile tanı konur. 
   Osteoartrite bağlı eklem hasarı geliştikten sonra, bunu geriye çevirecek bir tedavi yoktur. Tedavinin asıl amacı ağrıyı azaltmak ve eklemde ki hareketleri iyileştirmektir. Fizik tedavi ve ilaç tedavisi genellikle birlikte kullanılır; bazen cerrahi tedavi yapılır.

TME ANKİLOZU NEDİR?

   Çene eklemi ankilozu alt çene kemiğiyle kafatası kemiklerinin birbirlerine kaynaması neticesinde ortaya çıkar. Çene eklemi, alt çene kemiği (mandibula) ile kafatası kemiği arasında yer alır. Bu eklem sayesinde ağız açıp kapama fonksiyonu sağlanmaktadır. 

TME ANKİLOZU BELİRTİLERİ

TME ankilozu belirtileri şunlardır;

-Ağız açıklığı, 

-Alt çene deformasyon, 

-Yüz asimetrisi, 

-Çiğneme ve konuşmada zorluk.

TME ANKİLOZU NEDENLERİ

   En belirgin nedeni travmadır. Özellikle çocukluk yaşlarında oluşan çene eklemi kırıklarının yanlış tedavisinin neticesinde ortaya çıkar. En belirgin nedeni travmadır. Özellikle çocukluk yaşlarında oluşan çene eklemi kırıklarının yanlış tedavisinin neticesinde ortaya çıkar. 

TME ANKİLOZU TANISI TEDAVİSİ

    Dikkatli yapılan klinik ve radyolojik muayene ile çene eklemi rahatsızlığının doğru tanısı konur ve buna yönelik tedavisi planlanır.
    Tedavi cerrahi yöntemlerle yapılır. Bu ameliyatlar genel anestezi altında tam teşekküllü hastanelerde yapılmalıdır.

OSTEOARTRİT VE TME ANKİLOZU İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

Bu iki çene eklemi rahatsızlığı için çene cerrahına gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş