bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ÖKSÜRÜK   Öksürük bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Ancak öksürük, başta üst solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere pek çok hastalığın ortak belirtisi olabilmektir. 3 hafta ve daha uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak kabul edilir. Akut öksürük enfeksiyonları ise sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle oluşur. Kronik öksürükler bazen senelerce sürebilir.

ÖKSÜRÜK ÇEŞİTLERİ

-Balgamlı-Balgamsız Öksürük: Balgamsız öksürük, kurudur ve boğazda bir gıcık hissine neden olabilir. Eğer öksürükle birlikte balgam adı verilen sıvı geliyorsa buna “prodüktif öksürük” denir. 

-Kronik Öksürük:3 hafta ve daha uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak kabul edilir. Kronik öksürükler bazen senelerce sürebilir.

-Akut öksürük: Akut öksürük enfeksiyonları ise sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle oluşur. 

ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ

   3 haftayı geçen her öksürüğün mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerektiği akılda tutulmalıdır. Bunların dışında, özellikle bazı solunum yolu mikrobik hastalıkları sonrasında, bazen haftalarca kuru öksürük görülebilir. Bu tür bir öksürükte, uzman hekimler tarafından bronş genişletici tedavi önerilebilir. Öksürüğe neden olan hastalığın tanısında akciğer filminden başka, eğer hekim gerekli görüyorsa, solunum fonksiyon testi, sinüs filmi, reflü düşünülüyorsa endoskopi gibi tetkiklerden yararlanılabilir.

UZUN SÜRELİ ÖKSÜRÜKLERDE YAPILAN TESTLER

   Kısa süreli ve ateşsiz öksürük olan kişilere tetkik yapılması gereksizdir. Yüksek ateşin eşlik ettiği öksürüklerde ve 3 haftadan uzun süren kronik öksürüklerde ileri tetkik yapılır. Kronik öksürüklerde yapılan testler;

-Akciğer filmi, sinüs filmi

-Kan tetkikleri (Tam kan sayımı, CRP, sedmentasyon)

-Ter testi,alerjik deri testleri, tüberküloz tanısı için “PPD testi” 

ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMELİDİR?

   Öksürük tedavisi için İlk olarak dahiliye ve kulak burun boğaz bölümüne gidilmelidir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş