bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Nezle Nedir?Üst solunum yolu enfeksiyonlarından biri olan nezle genel olarak soğuk kış aylarında ve bahar mevsiminde görülmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olan olan nezlede, solunum yolu ile buruna giren virüsler, buruna ve soluk borusuna yerleşerek hastalığa neden olmaktadır.

Virüsler burnun mukozasına yerleşir ve bölgede 3 gün süre ile kuluçka durumu oluşturur. Virüslerin mukozaya yerleşmesi burnun tıkanmasına neden olur. Vücut virüsleri dışarı atmak amaçlı tepki verir hapşırma ve burun akıntısı ile kendini göstermektedir. Hafif bir hastalık olan nezlede acil bir müdahaleye gerek yoktur fakat yine de tedavi uygulanmalıdır. Nezle her yaşta görülebilir.

Nezlenin Belirtileri

Nezle veya soğuk algınlığında hapşırık, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı,öksürük, yüz ve alın bölgesinde dolgunluk hissi, iştahsızlık, kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Nezlede genelde ateş görülmez.

Neden Nezle Oluruz?

Virüslerin birçok türü nezleye neden olabilmektedir. Nezle virüsü vücuda ağız, göz veya burun yoluyla girebilmektedir. Nezle olan hasta hapşırmayla havaya damlacıklar yoluyla virüsü yaymaktadır. Ayrıca, nezle yaşayan birinden elle temas yoluyla ya da mutfak eşyaları, havlular, oyuncak ve telefonlar gibi kirli nesneleri paylaşmakla da hastalığın bulaşması mümkündür.

Nezle Tedavisi

Nezle hastalığı ciddi bir hastalık değildir fakat yine de doktora başvurulmalı ve tedavi uygulanmalıdır. Nezlede doktorun uygulayacağı tedaviye göre ilaç kullanılmaktadır. Genellikle burun tıkanıklığı sebebiyle burun açıcı spreyler kullanılır. Ateş var ise ateş düşürücü ilaçlar, ağrı var ise ağrı kesici kullanılır. İlaç tedavisinin yanı sıra bol sıvı tüketimi gereklidir. Aynı zamanda C vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. Gerekli ise vitamin takviyesi, yanı sıra dinlenmek önem taşır.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş