bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


MULTİPL SKLEROZMultipl Skleroz kısaca MS hastalığı kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu beyin ve omurilikte çok sayıda plakların oluşmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. 20-40 yaşları arasında görülebilen MS (Multipl Skleroz) hastalığı, uygun tedavi ve düzenli takiple kontrol altında tutulabilmektedir.

MS HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Multipl Skleroz semptomları şunlardır;

-Bir ya da daha fazla uzuvda uyuşma ya da zayıflık

-Genellikle tek bir gözde ve sıklıkla göz hareketi esnasında kısmi ya da tam görme kaybı,çift görme veya bulanık görme

-Vücudun bazı bölgelerinde ağrı ya da karıncalanma

-Belirli baş hareketleri ile ortaya çıkan elektrik-şoku hissi

-Düzgün yürüyememeve düzgün konuşamama

-Yorgunluk

-Baş dönmesi

-Isı hassasiyeti

MS TANISI NASIL KONUR?

   Genellikle hastanın nörolojik geçmişi, nörolojik muayene bulguları, beyin ve omurilik MR bulguları, bazı durumlarda beyin-omurilik sıvısı bulguları (belden su alarak) ve bazı durumlarda elektrofizyolojik bazı testlerle tanı konur. Çok nadiren diğer tanı olasılıklarını dışlamak için biyopsi yapılması gerekebilir.

MS HASTALIĞININ TEDAVİSİ

   Ataklarla ortaya çıkan nörolojik bulguların giderilmesinde başlıca kullanılan tedavi kortizon tedavisidir. Steroid tedavisi ile tam veya tama çok yakın oranda düzelme gözlenir.

MS HASTALIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   MS hastalığına nöroloji bölümü bakar.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş