bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


MİDE   Vücudunuzun merkezinde, yani birçok yaşamsal fonksiyonun başladığı yerde bulunan mide erken dönemde teşhis ve tedavisi büyük önem taşımaktadır. Mide hastalıkları, dikkat edilmediği takdirde kansere ve daha pek çok ciddi hastalığa yol açabiliyor. 

MİDE HASTALIKLARI NELERDİR?

Başlıca mide hastalıkları;

-Gastrit(mide iltihabı)

-Duodenit (Onikiparmak Bağırsağı İltihabı)

-Reflü(Mide salgısının yemek borusuna kaçması)

-Mide Kanseri

-Hazımsızlık

-Mide Ülseri

-Mide yanması

-Mide tembelliği

MİDE KANSERİ

   Mide Kanseri dünyada akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen kanser türüdür. Türkiye’de en sık görülen sindirim sistemi kanseridir. Erkeklerde, kadınlara oranla daha sık rastlanan mide kanseri,son yıllarda teknolojideki gelişmeler sayesinde erken teşhis edilip, doğru tedavi uygulamaları ile kontrol altına alınabilmektedir. Mide kanserinin görülme sıklığı ile göç arasındaki ilişkiler, genç yaştan itibaren kanser yapıcı bir maddeye maruz kalmanın kanser oluşmasında sorumlu olduğunu göstermektedir.

MİDE KANSERİ BELİRTİLERİ

   Mide kanseri erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir. Mide kanserinin belirtileri arasında ilk göze çarpan hazımsızlık ve şişkinliktir.Mide kanserinin ileriki safhalarında ise; karın ağrısı, bulantı, kusma, yemek yedikten sonra şişkinlik, kilo kaybı görülmektedir.

MİDE KANSERİ TEDAVİ

   Bugün mide kanserinin radikal tedavisi cerrahi müdahaledir. Erken dönemde tanı konulup bir an önce cerrahi müdahale yapılmalıdır.

MİDE HASTALIKLARINDA TEŞHİS KOYULMASI

   Mide hastalıklarında endoskopi, kan tahlilleri, idrar tahlilleri yapılarak teşhis konulur.

MİDE HASTALIKLARINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Mide hastalıklarına Dahiliye (İç Hastalıklar) bölümü bakar.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş