bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


MENİSKÜS YIRTILMALARI   Menisküs dizin her iki yanında bulunan kıkırdağı koruyan ve eklemi sağlamlaştıran C şeklinde olan yapılardır. Menisküs eklemde kıkırdağı ve kemiği basınca karşı korur eklem binen yükü dağıtır ve kıkırdağın erken hasarlanmasını önler. Menisküs birçok spor dalında ani dönüş hareketlerine bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Menisküs yırtıkları her yaşta görülebilmektedir.

MENİSKÜS YIRTILMALARININ NEDENLERİ

   Dizleriniz hafif bükülü ve üzerine yük binmiş durumda iken vücudunuz kuvvetlice döndüğünde menisküs yırtığı meydana gelebilir.Ayrıca birçok spor dalında ani dönüş hareketlerine bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır.

MENİSKÜS YIRTILMALARININ BELİRTİLERİ

   Menisküs yırtılmaları kendilerini çeşitli şekillerde göstermektedir. Menisküs dizde kitlenme, sıkışma hissi, şişlik ve değişik derecelerde ağrı ile kendini göstermektedir.

MENİSKÜS YIRTILMALARINDA TANI

   Menüsküs yırtığı tanısı; anamnez, fizik muayene, diz eklemine yönelik özel testler, radyolojik yöntemler ve artroskopi ile konur. 

MENİSKÜS YIRTILMALARININ TEDAVİSİ

    Menisküs yırtılmalarında uygulanan tedavide dizde oluşan yüklenmeleri azaltma (Kilo ve aktivite kontrolü),ilaç tedavisi,fizyoterapi ve rehabilitasyon,dizlik ve benzeri cihaz önerilir.Ancak menisküste ki yırtık ağrı nedeniyle hastanın yaşam kalitesini bozuyorsa cerrahiye yönlendirilir.

MENİSKÜS YIRTILMALARI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

   Menisküs yırtılmaları için Ortopedi ve Travmatoloji Bölümüne gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş