bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


MEMEDE SERTLİK HİSSİ NEDENLERİ
   Memede oluşan sertlik kanser korkusu nedeniyle hemen her kadının korkulu rüyasısdır .Ancak unutulmamalıdır ki memede ki her sertlik kanser değildir. Kırk yaşından küçük kadınlarda kanser nisbeten daha seyrek görülür.Ayrıca adet dönemlerinde oluşan sertlik hissi adet dönemi bitiminde kaybolabilir. Bu nedenle memelerinde sertlik hisseden 40 yaşın altındaki kadınların olayın üzerinden bir adet kanaması geçinceye kadar beklemeleri teşhis açısından daha iyi olur.

   Polikliniğe memede ki sertlik için başvuran yüz bin kadında ortalama 50 hastada kanser teşhisi konurken, diğer hastaların %70 inde görülen normal memenin gelişmesi ve gelişen memenin hormonal uyarım azalmasıyla gerilemesi sonucu oluşan değişikliklerdir.Yani iyi huylu meme hastalıklarıdır.

   Göğüste oluşan kitlenin iyi huylu yada kötü huylu olup olmadığından emin olmak için gerekli tetkikler için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

HANGİ KADINLARIN MEME KANSERİNE YAKALANMA RİSKİ DAHA FAZLADIR?

    40 yaşında ki veya daha yaşlı olan kadınlar, yakın akrabalarında (anne, kız kardeş)  meme kanseri olanlar, çocuğu olmayanlar veya ilk çocuklarını 30 yaşından sonra doğuran kadınlar, daha önce meme kanserine yakalananlar, meme kanseri açısından daha risklidirler. Ancak tüm kadınlarda meme kanseri riski olduğu unutulmamalıdır. 

MEME KANSERİ BELİRTİLERİ

   Göğüs bölgesinde ele gelen kitle(sertlik), meme kanseri belirtilerinden biridir. Kansere bağlı oluşan göğüsteki kitleler, rahatça hareket ettirilemez ancak aşağıda ki belirtilerden biri hastada varsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekir.

-Memede veya koltuk altı bölgesinde ele gelen sertlik(kitle, şişlik)

-Meme veya meme başı ağrısı,

-Meme başı çekilmesi yada şekil ve görünümünde değişiklik,

-Açıklanamayan kilo kaybı,

-Göğüste kızarıklık ve yara

-Meme başı derisinde soyulma, kabuklanma gibi değişikliklerin oluşması

-Göğüsten gelen akıntı

-Göğüste sertlik ve acı şikayeti, 

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ

   Tüm meme kanserlerinin % 65-70’i bizzat kadınlar tarafından saptandığından, 20 yaşın üzerindeki kadınlar kendi kendine muayeneyi öğrenmelidir. Kendi kendine meme muayenesi şu şekilde yapılır:

-Bir aynanın karşısına geçiniz. Her iki memenizi alışılmışın dışındaki özellikler oluşup oluşmadığına bakarız.Örneğin meme ucundan akıntı, cildin çekilmesi, büzüşmesi gibi.  

-Sol kolunuzu kaldırın. Sağ elinizin üç veya dört parmağıyla sıkıca ve dikkatle bastırarak sol memenizi muayene edin. Memenin dış bölümünden başlayarak parmaklarınızın düz bölümüyle küçük daireler çizin, memeyi dıştan uca doğru küçük dairelerle inceleyin. Tüm memeyi muayene ettiğinizden emin olun. Alışılmışın dışında bir kitleye karşı dikkatli olun.

-Sol kolunuz başınızın altında, sol omzunuz bir yastıkla desteklenmiş olacak şekilde sırtüstü uzanın. Bu pozisyon memeyi düzleştirerek muayeneyi kolaylaştırır. Daha önce anlatılan dairesel hareketleri burada da tekrarlayın. Aynı şeyi sağ meme için tekrar edin.

MEMEDE SERTLİĞİN TEŞHİSİ

   Memede sertliğin nedeni araştırılırken öncelikle kapsamlı bir sorgulama ve kapsamlı bir fizik muayene ile memelerin her ikisindede kanser düşündürecek bir oluşum olup olmadıgı belirlenmelidir.Kontrastlı meme MR incelemesi ve MIBI teknigi ile Mamosintigrafi yapılıp burada da hadise kötü karekterli bulguları veriyorsa vakit geçirmeden ameliyata alınmalıdır.

MEMEDE SERTLİK İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

   Memede sertlik için genel cerrahi bölümüne gidilmesi gerekmektedir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş