bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


LOHUSALIK DÖNEMİ SIKINTILARI
   Doğumdan sonraki 6 hafta (42 gün) sonunda gebeliğin kadında yarattığı fizyolojik ve psikolojik değişimlerin gebelik önceki haline dönmesine lohusalık (veya loğusalık) dönemi denir.Lohusalık dönemi kadınlar için yaşam döngüsündeki en hassas dönem olduğu bir gerçektir.

LOHUSALIK DÖNEMİ KAÇA AYRILIR?

   Çok erken lohusalık doğumdan sonraki ilk 24 saati, erken lohusalık ilk 1 haftayı, geç lohusalık da geri kalan süreyi temsil eder. 

LOHUSALIK DÖNEMİNDE BESLENME

   Lohusalık sürecinde olan her kadının bol su içmesi, protein ve taze sebze, meyve ağırlıklı beslenmesinin hem anne hem de bebek sağlığı için önemlidir. Günde 4-5 öğün sebze tüketilmelidir. Aşırı yağlı, baharatlı, tuzlu ve katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durmalıdır.

   Rezene, ıhlamur, malt içeceği, şekersiz kompostolar ve vazgeçemediğimiz en güzel içecek olan su tüketimi oldukça önemlidir.

   Lohusalık dönemindeki stres ve depresyonda hormon değişikliği büyük rol oynamaktadır. Lohusalık döneminde annenin yorgunluğu, stresi ve bebeğine karşı duyduğu hassasiyet depresyona neden olabiliyor. Ortalama 7-10 gün süren lohusa depresyonu 2-3 haftadan uzun sürmesi de söz konusu olabilir. Lohusalık depresyonu aynı zamanda “annelik hüznü”olarak da adlandırılmaktadır.

    LOHUSALIK DEPRESYONU

   Bu süreçte ailenin ve eşin desteği büyük önem taşımaktadır. Lohusalık depresyonunda mutsuzluk, hayattan keyif alamama, aşırı yemek yeme isteği veya iştahsızlık, sürekli ağlama isteği, halsizlik, sürekli uyku hali veya uykusuzluk gibi durumlar lohusa depresyonunda sıkça karşılaşılan durumlardır.

LOHUSALIK DEPRESYONU BELİRTİLERİ

-Unutkanlık

-Sürekli ağlama isteği ve mutsuzluk

-Panik atak

-Aşırı sinirlilik

-Sosyal hayattan kendini soyutlama ve kendini dışlanmış hissetme

-Bebeği istememe veya bebekle ilgilenmeme

-Boşluk duygusu

-Duyarsızlık

-Konsantrasyon güçlüğü

-Bebeğe zarar verebileceği korkusu/endişesi

LOHUSALIK DEPRESYONUNA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Lohusalık depresyonuna neden olan faktöreler ise şunlardır;

-Evli olmama

-İlk gebelik

-Bebeğin getirdiği sorumluluklar

-Bebeğin sorunlu doğması

-Annenin sosyal hayatının tamamen değişmesi

-Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk

-Annenin tüm sorumluluğu tek başına üstlenmesi ve çevreden yardım almaması

-İstenmeyen gebelik

-Evlilikte yaşanan sorunlar

-Tiroid bozuklukları

-Gebelik döneminde yükselen östrojen ve progesteronun aniden düşüşü

LOHUSALIK DÖNEMİ SORUNLARI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

   Lohusalık döneminde yaşanan sorunlar için  Kadın Hastalıkları doktoruna, geçmeyen  lohusalık depresyonu için de psikoloğa gidilmesi gerekir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:memurmaasmutemeti@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş