bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Kuş Gribi Nedir?Halk arasında tavuk vebası olarak da bilinen hastalık, kanatlı hayvanlarda görülen bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Kuş gribi, özellikle kanatlı hayvanları daha fazla etkilemektedir. Kuş gribi bütün kanatlı hayvanlarda ve domuzlarda görülebilir.

Kuş gribi, kuş gribine yakalanmış veya bu hastalıktan ölmüş kanatlı hayvanlarla aynı kapalı ortamda bulunma, hasta hayvanları kesme ve yolma, hasta veya ölmüş hayvanların burun ve boğaz akıntılarına, gözyaşlarına, dışkılarına vb. temas durumunda insana bulaşabilmektedir. Kuş gribinin günümüzde insandan insana bulaşmadığı kabul edilmektedir.

Ancak virüsün H5N1 adındaki türevi bulaşması durumunda insanları da öldürebilir.

Kuş Gribinin Nedenleri

Göçmen kuşların, özellikle yaban ördeği ve yaban kazı gibi göçmen su kuşlarının, bu hastalığın yayılmasında önemli rolleri bulunmaktadır. Virüsü taşıyan kuşların salya, burun akıntısı, boğaz akıntısı ve dışkılarıyla doğrudan veya bu salgılarla kirletilen yerlere temas eden evcil kanatlı hayvanlar hastalığa yakalanabilir. Hastalık hayvanlar arasında hızla yayılır ve bütün hayvanların ölümüyle sonuçlanabilir. Kuş gribinin kanatlı hayvanlardaki kuluçka süresi ortalama 3-5 gündür.

Kuş Gribinin Belirtileri

Kuş gribi hastalığı başlangıçta ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları gibi belirtiler verir. Akciğer de ağrı görülür. Bunun sonucunda zatürree, solunum sıkıntısı ve ölüme kadar giden birtakım tablolar oluşabilir.

Kanatlı Hayvanların Tüketilmesi İle Hastalık İnsana Bulaşır Mı?

Kanatlı hayvan etlerinin, ette pembe kısımlar kalmayacak şekilde iyice pişirildikten sonra tüketilmesi halinde, insanlara hastalık bulaşmamaktadır. Yumurtalar dahi iyice pişirildikten sonra yenmelidir.

Kuş Gribinin Tedavisi

Farklı kuş gribi tipleri farklı semptomlara neden olabilir. Semptomlara bağlı olarak farklı tedaviler uygulanır. Kuş gribi hastalığı tedavisinde antiviral ilaçlar, hastalığın şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, belirtiler ilk ortaya çıktıktan 48 saat içinde ilaçlar alınmalıdır.  Şiddetli bir enfeksiyon durumunda hasta solunum cihazına bağlanabilir.

 

 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş