bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


KOLESTROL   Kolesterol vücut için gerekli bir yapı taşıdır. Toplum içinde yaygın genel kanaatin aksine kolesterol tamamen zararlı bir şey değildir. Kolesterol vücudumuzun bütün hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Kolesterol hücre zarının, bazı hormonların yapımında kullanılır, ancak kanda fazla miktarda bulunması zararlıdır. Kolesterol bir yandan karaciğerde üretilirken, besinlerle de alınır.Kolesterol olmazsa sinir sistemi fonksiyonu yerine getiremez, sindirim sistemi bozulur, cinsel fonksiyon bozukluğu görülür. 

YÜKSEK KOLESTROLÜN BELİRTİLERİ

Yüksek kolestrolün belirtileri şunlardır;
-Göğüs ağrısı,

-Bacak Ağrısı,

-Gözlerinizin etrafında veya cildinizin başka yerlerinde oluşan sarı lekeler 

-Baş Ağrısı,

-Halsizlik

-Aşırı Yorgunluk,

-Baş Dönmesi,

-Ayak Tırnaklarında Kalınlaşma,

-El Ve Ayaklarda Üşüme Veya Uyuşma,

YÜKSEK KOLESTROLÜN NEDEN OLDUĞU SAĞLIK SORUNLARI

   Yüksek kolesterole ilişkin majör komplikasyonlar arasında kalp krizleri, inmeler ve damar hastalıkları sayılabilir. Kiloluysanız, sigara içiyorsanız, tansiyonunuz yüksekse (hipertansiyon) veya bu hastalıklarla ilgili güçlü ailesel geçmişiniz varsa bu hastalıklara yakalanma riskiniz artar.

YÜKSEK KOLESTROL NASIL TEŞHİS EDİLİR?

   Yüksekliği ölçmek için genellikle kan tahlili yapılır. Tahlil öncesinde, daha önce yediklerinizin tam olarak sindirilmesi ve test sonuçlarını etkilememesi için son 12 saat içinde bir şey yememeniz istenebilir.

KOLESTROL DEĞERLERİ KAÇ OLMALIDIR?

   Yetişkinler için kanda ölçülmüş olan total Kolesterol, HDL-K, KDL-K ve Trigliseridin sınırları şu şekilde belirlenmiştir;
 

   Total Kolesterol:  Normal Değeri 200 mg/dl den düşük olmalıdır. Yüksek fakat sınırda olarak kabul edilen değerler ise, 200-240 mg/dl arasında yer almaktadır. Ancak önlem alınmasını gerektirecek düzeydeki yüksek değer 240 mg/dl üzeridir.
 

   LDL Kolesterol ; Normal Değeri 130 mg/dl den düşük rakamlardır. Yüksek ancak sınırda olarak kabul edilen rakamlar ise 130mg/dl arasında olan değerlerdir. 160 mg/dl ve üzeri olarak ölçülen rakamlar ise yüksek LDL seviyesi olarak belirlenmiştir.
   

   HDL Kolesterol; Ülkemizde insanların kanında genel olarak, ırsı bir sebepten dolayı kabul edebileceğimiz bir yaygınlıkla düşük olarak çıkmaktadır.
   

   Trigliserid; Normal olarak çıkan değeri 150 mg/dl den daha az olmalıdır. Yüksek fakat sınırda olarak kabul gören değerler ise 150-200 mg/dl arasındadır. Bu değerin 200-599 mg/dl olması yüksek kolestrol olarak kabul edilir fakat, önlem alınmasını gerektirecek seviyesi çok yüksek bir değer olan 500 mg/dl ve üzerindeki değerlerdir.

KOLESTROLE HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Kolestrole Endokrinoloji bölümü bakar.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş