bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


KOAH HastalığıDünya’da ölüm nedenleri arasında 4’üncü sırada yer alan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı yanikısa adıyla KOAH Hastalığı, akciğerlerde hava yollarında oluşan daralma nedeniyle tahribata neden olan bir hastalıktır.
 

Hastaların yaşam kalitesini bozan, iş gücü kaybına neden olan ve kişiyi zaman içinde kendi bakımını bile gerçekleştiremeyecek duruma gelmesine neden olan KOAH hastalığına yakalan hasta sayısının ülkemizde yaklaşık 3 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. KOAH hasta sayısı tüm dünyada 600 milyona ulaşıyor.
 

KOAH Hastalığının Nedenleri
 

KOAH’ın başlıca nedeni sigara, pipo ve puro gibi tütün ürünlerinin kullanımı. Sigara içenlerin beşte birinde bu hastalık gelişebilmektedir. Sigara dışında madencilik, fırın/tahıl işçiliği, çiftçilik gibi meslek grubunda çalışanlar ile ısınma amaçlı tezek yakanlarda da KOAH hastalığı görülebilmektedir.
 

KOAH Hastalığının Belirtileri
 

KOAH hastalığında öksürük ve balgam çıkarma, nefes darlığı gibi belirtiler meydana gelir. Hastalığın ilk aşamalarında ortaya çıkan öksürük çoğunlukla sigaraya bağlı olarak geliştiği düşünüldüğünden doktora başvurulmakta hasta gecikmektedir.
 

KOAH Hastalığının Tanısı
 

Erken tanı her hastalıkta olduğu gibi KOAH hastalığında da çok önemlidir. Hastalık ilk aşamada saptanabilirse, hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. KOAH'ın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan nefes ölçüm testi ile kolayca konabilir. 
 

KOAH Hastalığının Tedavisi
 

KOAH hastalığının tedavisi ilaçlar ve ilaçlar dışında olmak üzere iki türlüdür. İlaçlı tedavide solunum yoluyla kullanılan değişik inhaler ilaçlar havayollarını açarak hastaların şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve yürüyüş gibi fiziksel aktivitelerin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması ile hastalığın gelişimi, ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesi için önemli bir adımdır. Tedavide en önemli unsurlardan biride sigaranın bırakılmasıdır. Sigara içen birinin sigarayı bırakması tedavisi daha etkili hale getirecektir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş