bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


KIZAMIK   Kızamığın derideki belirtileri yaygın döküntülerdir. Kızamık tüm dünyada yaygın olarak rastlanan döküntülü bir hastalıktır. Solunum yoluyla bulaşan bir enfeksiyondur. Şikayetler başlamadan önceki iki gün ile döküntü başladıktan sonraki dört gün en bulaşıcı dönemdir. Kızamık belirtileri virüsün bulaşmasından 10-12 gün sonra başlar.Kızamığı bir kez geçirmek ömür boyu bağışıklık sağlar.

KIZAMIK BELİRTİLERİ

Kızamık hastalığının belirtileri;

-1 ve 3. günler arası Hafif veya yüksek ateş, kuru öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık. Üst azı dişlerinin yanındaki dişetlerinde ve yanak içinde beliren, küçük beyaz noktalar (Koplik lekeleri) kızamık için tanı koydurucu özelliklerdir.

-4 ve 8. günler arası yüksek ateş (39o -40oC) ve döküntü. Döküntüler kulak arkasından başlayarak yüze, oradan gövdeye ve daha sonra da kol ve bacaklara yayılır. Bir süre sonra aynı sırayı izleyerek solar ve yerinde geçici bir renk değişikliği bırakabilir.

-Gözler kızarık, göz kapaklan şiştir. Göz kapaklarında çapaklanma olur, çocuk sabah kalkınca gözünü açamaz veya zorla açar. Işığa bakamaz.

KIZAMIK TEDAVİSİ

   Kızamık tedavisinde kullanılan özel bir ilaç yoktur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hastanın bol bol dinlenmesi, bol su içmesi, hastanın odasının temiz olması gerekir. Ancak önceden kızamık aşısı olanlar hastalığa yakalanmamakta veya hafif geçirmektedir. Pnömoni ve diğer komplikasyonu önlemek için antibiyotik türü ilaçlar doktor tavsiyesine göre verilmelidir.

KIZAMIK NASIL BULAŞIR?

    Hastadan sağlıklı kişilere üst solunum yollan yoluyla ve özellikle konuşurken ve öksürürken çıkan tükürük damlacıkları aracılığıyla kolayca bulaşır. Bulaşmanın bu kadar kolay oluşu nedeniyle kızamık genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında küçük salgınlar halinde görülür. Kızamık salgınında hastalığa önce çocuklar yakalanır. Hastalığın ileri derecede bulaşıcı olması nedeniyle 2-4 yılda bir kızamık salgınları ortaya çıkar. 

KIZAMIK HANGİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR?

   Kızamık hastalığı, zatürreeye, tüberküloz enfeksiyonlarının tekrar aktif hale gelmesine neden olabilmektedir. Bunun haricinde boyundaki lef bezlerinin iltihaplanmasına, orta kulak iltihabına ve beyin iltihabına bile neden olabilir. Bu noktada kızamık tedavisi için uzman doktor yardımına ihtiyaç vardır.

KIZAMIK HASTALIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Kızamık hastalığı ile Çocuk Hastalıkları uzmanı ilgilenir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş