bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Bunyaviridae ailesinin bağlı bulunduğu Nairovirüs grubuna ait olduğu virüs kene kaynaklıdır. Ağır vakalarda ölümlere neden olabilen zoonotik yani hayvanlardan insanlara bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır.
 

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir virüsle bulaşan hastalık zoonotik yani hayvanlardan insanlara bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Türkiye’de hastalığın bulaştırıcısı olan asıl kene türü Hyalomma marginatum'dur.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ilk olarak 1944 yılında Kırım’da tanımlanmış ve Kırım kanamalı ateşi adı verilmiştir. Daha sonra 1969’da Kongo’da da görülünce hastalığa Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) adı verilmiştir.
 

Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA)hastalığı, % 10-40'lık bir vaka ölüm oranıyla ciddi viral hemorajik ateş salgınlarına neden olabilen bir hastalıktır.
 

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Nasıl Bulaşır?
 

KKKA virüsü, insanlara kene ısırmasıyla veya kesim sırasında ve hemen sonrasında enfekte hayvan kanı veya dokularıyla temas yoluyla bulaşır. İnsandan insana geçiş, virüsü taşıyan kişilerin kanları, salgıları, organları veya diğer vücut sıvılarıyla yakın temas edilmesinden kaynaklanabilir. 
 

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Belirtileri
 

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) belirtileri, baş ağrısı, yüksek ateş, sırt ağrısı, eklem ağrısı, mide ağrısı ve kusma gibi belirtiler ile aniden başlar. Gözlerde, yüzde ve boğazda kızarıklık, boğaz ve damaktaki peteşiler (kırmızı lekeler) yaygındır. Sarılık ve ciddi vakalarda ruh hali ve duyusal algıdaki değişiklikler de görülebilir.
 

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Tedavisi
 

Kene ısırması tedavisinde en önemlisi en kısa zamanda kene tedavisi yapan hastanelere başvurmaktır. Hastalara destekleyici tedavi yapılarak organizma hastalığı atlatana kadar bozulan fizyolojik dengeyi korumak ve hastanın ihtiyacı olan destek sağlanır. Kene ısırması sonrasıhastaya uygulanan tedavi girişimleri arasında; sıvı ve elektrolit dengesinin korunması, pıhtılaşma bozukluğu gelişenlere taze kan ve pıhtılaşma faktörü verilmesi, ağızdan beslenemeyen hastaların uygun yöntemlerle beslenmelerinin sağlanması, yüksek olan ateşin kontrol altına alınması ve şikâyetlerin giderilmesi için gereken tedavilerin yapılması sayılabilir. 
 

Hastanın kısa sürede iyileşmesi için kene ısırmasından emin olur olmaz, kene tedavisi yapan hastanelere vakit kaybetmeden ulaşması gerekmektedir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş