bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


KERATOKUS   Gözün en önünde yer alan saydam katmanın yani korneanın incelmesi ve dikleşmesine Keratokonus denir.  Her iki gözü birden etkileyen hastalık ayrıca ilerleyici bir hastalıktır. 15-16 yaşlarında başlar ve 35 yaşına kadar ilerleme gösterebilir. 

KERATOKUS NEDENLERİ

   Aile hikayesi olanlarda ve alerjik bünyeli kişilerde daha sık görülür. Ayrıca gözün ovalanması, sert kontakt lens kullanımı gibi çevresel faktörler bu hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.

KERATOKUS HASTALIĞI BELİRTİLERİ

   Keratokonusun ilk evrelerinde şikayet genellikle gözlük numarasının sık değişmesidir. Artan miyopik astigmat ve gözlüğe rağmen görmenin iyi olmaması tek belirtidir.

KERATOKUS TANI-TEŞHİS

   Tanı, kornea topografisi isminde bir filmin çekilmesiyle konulur.

KERATOKUS TEDAVİ

   Tedavi de öncelikle gözlük ve lens denenir.Hastalığın ileri dönemlerinde korneada lekeler oluşması ve görmenin eldeki tüm seçenekler kullanılmasına rağmen düzeltilememesi durumunda ameliyat gerekebilir.

KERATOKUS TEDAVİSİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

   Keratokonusun tedavisi için göz doktoruna gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş