bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


KEKEMELİK   Kekemelik 2 ve 7 yaş arasında ortaya çıkan, özellikle erkek çocuklarında daha fazla rastlanılan konuşma akıcılığında sesli veya sessiz duraksamalardan, sözcük birimlerinin (ses veya hecelerin) tekrarlanmasından veya uzatılmasından oluşan bir konuşma bozukluğudur. Kekemeliğin daha çok belirgin olduğu yaş, 5 yaş civarıdır. Kekemeliğin derecesi kişiye, konuya, konuşulacak kelimeye, duygusal veya bedensel duruma göre değişebilir.

KEKEMELİĞİN NEDENLERİ

Kekemeliğin nedenleri şunlardır;

-Fizyolojik olarak beyin dalgalarından gelen iletim bozuklukları,

-Solunum bozukluğu ve nefesi doğru kullanamama,

-Ailevi problemler,

-Şiddetli bir korku yaşanması, travma durumları,

-Baskı ve stres altında kalmak,

-Titiz ve kontrolcü bir çevrede yetişmek,

-Ebeveynler ya da yakın akrabalardan birinin kekeme olması

KEKEMELİK HANGİ DURUMLARDA ARTAR

   Kekemelik durumu telefonda konuşurken, kalabalık önünde konuşurken, söylenmesi zor olan sözcükleri konuşurken, söylenilen sözcüklerin tekrar edilmesi istendiği durumlarda ve sosyal tedirginliğin fazla olduğu durumlarda artar.

KEKEMELİK TEDAVİSİ

   Kekemelik kontrol altına alınabilen bir problemdir. Hiç bir uzman kekemeliğin nasıl gelişeceğini önceden söyleyemez. Bu nedenle güvenilir tedaviler kekemeliğin tamamen ortadan kalkabileceğini garanti edemez. Fakat erken tedavi edilen çocuklar konuşurken daha az güç sarf etmeyi öğrenirler hatta kekemelikten tamamen kurtulabilirler. Eğer kekemelik kalıcıysa tedavinin amacı,çocuğa kekelemeyle nasıl baş edebileceğini öğretmek ve böylece gelişiminde olumsuz etkileri önlemektir. 

KEKEMELİK TEDAVİSİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

    Kekemelik problemi olan kişilerin ilk olarak psikiyatri bölümüne gitmeleri gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş