bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


KATARAKT   Göz bebeğinin arkasında bulunan görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasına katarakt denir. Katarakta halk arasında perde veya aksu da denilmektedir. Kataraktlar genellikle yavaş oluşurlar. Ağrı,sulanma,kızarma yoktur.Bazı kataraktlar, görüşü ciddi şekilde azaltacak bir düzeye ulaşmazken, bazıları da görüşü bütünüyle önler.

KATARAKT BELİRTİLERİ

-Sisli, puslu, bulanık görme

-Görmede yavaş yavaş azalma ve gözlük numaralarının sık değişmesi

-Işığa hassasiyet (göz kamaşması)

-Çift görme

-Okuma zorluğu

-Gece görüşünde bozulma

-Renklerde soluklaşma veya sararma

DOĞUMSAL KATARAKT

   Doğuştan olan kataraktlar, annenin gebelik sırasında geçirdiği enfeksiyonlara, kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, hiçbir nedene bağlı olmadan da oluşabilmektedir. Bir göz bebeğinin diğerinden farklı renkte (beyaz) olması veya gözde kayma (şaşılık) olması, doğumsal kataraktın belirtileridir. Belirtiler bebeklerde görüldüğü an, hiç zaman kaybetmeden göz uzmanına başvurulmalıdır. 

KATARAKT TEDAVİ

   Katarakt, ilaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur ve oluşmuş bir kataraktın tek tedavisi ameliyattır. 

KATARAKT TEDAVİSİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

   Katarakt için göz doktoruna gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş