bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


KANSIZLIK (ANEMİ ) HASTALIĞI   Kansızlığın diğer adı Anemidir. Kan, içeriğinde farklı hücreler bulunmaktadır. Kanda, sayısı diğer hücrelere göre daha çok olan alyuvar yani kırmızı kan hücreleri, oksijeni vücuda dağıtmakla görevlidir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısının az olması ya da oksijen taşıma yeteneğinin bozulması ise kansızlığa neden olmaktadır. Kansızlık tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. 
 

KANSIZLIĞIN BELİRTİLERİ

1-Normalden fazla üşüme.

2- Cilt renginin soluk olması.

3- Sabah yorgunluğu, halsizlik, enerji azlığı.

4- Tırnaklarda kırılma, eğilme (kaşık tırnak).

5- Dilde düzleşme, kızarıklık, tahriş.

6- Çarpıntı, nefes darlığı, çabuk yorulma.

7-Ağız kenarında oluşan çatlak.

8- Sinirlilik.

9- Konsantrasyon bozukluğu.

10- Bağışıklık sisteminde ki zayıflık nedeniyle çabuk hastalanma,

11-Aşırı terleme

KANSIZLIĞIN ÇEŞİTLERİ
 

   Kan yapımının azalmasına bağlı gelişen anemiler: Kan yapımına bağlı gelişen anemiler arasında en sık rastlanılan tür demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlıktır.
Megaloblastik anemiler: Karaciğer hasta¬lıkları, tıroıd bezi yetersizliği, tüberküloz, Hodkgın hastalığı ve alyuvarların yıkımı¬nın arttığı (hemolıtık anemi) durumların¬da yaşanan kansızlıktır. Erken teşhis ve tedavi edilmezse hastada si¬nir sistemi bozukluklarına neden olabilir. 

   Kronik enfeksiyon anemisi: Kemik iliği yetersizliğine bağ¬lı olarak meydana gelen kansızlıklardır. 

   Kalıtımsal Sferositoz  hastalığı : Diğer adıyla Ailevi hemofilik sarılık, alyuvarların şeker tüketme yeteneğindeki anormallik¬ten meydana gelir. Kalıtımsal bir hastalıktır ve sonraki kuşaklara geçer. 

   Akdeniz Kansızlığı(Akdeniz Anemisi): Talasemi ya da Cooley kansızlığı adı verilen bu hastalık da bir başka kalıtımsal alyuvar bozukluğudur. Hemoglobin üretememe yüzünden ortayaçıkmaktadır. İlk evreleri demir eksikliğinden doğan kansızlığa benzer ancak ileri evrelerde hemolitik bir kansızlık ve sonunda sarılık görülür. Dalak ve böbrek büyür. Etkili olabilecek tek tedavi kan naklidir.

   Orak hücreli anemiler: Bir başka kalıtımsal kan hastalığı olan orak hücreli kansızlıkta alyuvarlardaki hemoglobin bileşimi normalden farklıdır (S hemoglobini). Alyuvarlar orak ya da yarım ay biçimindedir. Alyuvarların yaşam süresi çok kısadır ve hasta kansızdır. Eğer hastalık taşıyıcı bir kadınla, bir erkek evlenirse, çocuklarında çok şiddetli bir orak hücreli anemi ortaya çıkar. 

Apîastik Anemi: Kemik iliğinde üretimi yapılan alyuvarların üretilmemesine bağlı gelişen bir hastalıktır. Benzin ve arsenik gibi zararlı maddeleri soluma, radyasyona maruz kalma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

KANSIZLIK (DEMİR EKSİKLİĞİ) TEDAVİSİ

Demir eksikliği tedavisinde doğru tanı çok önemlidir. Gerekli tetkikler ile demir eksikliğine bağlı aneminin neden oluştuğu belirlenir. Demir eksikliği tedavisinde aneminin türüne göre ilaç kullanmadan,kemik iliği nakline, kan veremeye kadar pek çok yöntem bulunmaktadır. Tedavinin en etkili kısmında demir eksikliğine neden olan etkenin tedavi edilmesi yer alır.

ANEMİ(KANSIZLIK) TESTİ

   Anemi olduğu düşünülen hastada ilk yapılması gereken test Hemogram(Kan sayımı)dır.Otomatik kan sayımı cihazları Hemoglobin (HGB), Hematokrit (HTC), Eritrosit sayısı (RBC), Eritrosit indeksleri (MCV, MCH, MCHC, RDW), Trombosit sayısı (PLT), Lökosit sayısı (WBC) ve Lökosit Formülü'nü çok kısa sürede ve büyük bir doğrulukla ölçebilmektedir. 

ANEMİ (KANSIZLIK) HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Dahiliye ya da Hematoloji bölümüne müracaat edilmesi gereklidir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş