bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


KANGREN   Kangren, atardamar tıkanıklığının en ileri şeklidir. Vücuttaki dokuları besleyen atardamarların, bazı sebeplerle tıkanması ya da yetersiz hale gelmesiyle hayati işlevlerini kaybetmesine Kangren denilmektedir.

   Son yıllarda çok ciddi şekilde artış gösteren kangren oldukça ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Bacak, bacak veya el parmakları kangrenin sık olarak karşımıza çıktığı yerlerdendir.

KANGREN ÇEŞİTLERİ

2 çeşit kangren bulunmaktadır.Bunlar;

1-Kuru Kangren: Atardamarın aniden tıkanması ile oluşur. Kangren bölgesi kuru kangrende simsiyahtır. Bölge canlı dokudan oldukça belirgin bir çizgi ile ayrılır. 

2-Yaş Kangren: Yaş kangren, sık olarak dolaşımın sınırda veya beslenmenin bozulduğu dokularda karşımıza çıkar. Basit bir cilt sıyrığı veya deri bütünlüğünü bozan bir durum, yaş kangrene neden olabilmektedir. Bu durum, sık olarak şeker hastalarında karşımıza çıkmaktadır.

KANGREN NEDENLERİ

-Şeker Hastalığı (Diyabet)

-Donma yada aşırı soğukta kalma,

-Obezite,

-Sigara,

-Uygun olamayan alçı,

-Pıhtı atılması,

-Periferik Atardamar Hastalıkları,

- Buerger Hastalığı,

-Raynaud’s Sendromu,

-Taravma, kazalar nedeniyle bir organı besleyen damarın kesilmesi

- Bir kaza sonucu kol, bacak gibi organların bir yere sıkışması veya çok ağır bir yükün altında uzun süre ezilmesi

KANGREN TEDAVİSİ

   Kangren tedavisi sorunun hangi safhada olduğuna göre değişir. Kangren bir kez oluştu mu, bölgede durağan olan kan akışını canlandırmak ve durumu tersine çevirmek mümkün olamamaktadır. Ya kangrenli alanın kuru kangren ise kuruyup düşmesi beklenir (mumyalaşma diye bilinir) ya da ağrıyı durdurmak ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ilgili bölge kesilir. 

KANGRENE HANGİ BÖLÜM BAKAR

   Kangren Genel cerrahinin alanına girer.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:memurmaasmutemeti@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş