bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


KAN KANSERİ (LÖSEMİ)   Toplum dilinde kan kanseri olarak adlandırılan lösemi bazı kanserli hücrelerin oluşumu ve kontrolsüz artışı sonucu lenf bezleri aracılığı ile organlara yayılması şeklinde görülür. Lösemi, kemik iliğinden kaynağını alan ve kan üreten kök hücrelerinden birinin, çeşitli etkenlerin bir araya gelmesi ile gelişiminin bir basamağında duraklaması ve kontrolsüz aşırı çoğalmaya başlamasıdır. Lösemi ilk önce kemik iliğinde başlar ama daha sonra diğer organlara yayılır. 

   Çocuklarda görülen ciddi rahatsızlıkların başında gelen lösemide tedavi şansı %80 'lere varan bir değere varmış durumda. Tedavinin başarıya ulaşmasında ki önemli olan hastalığın erkenden fark edilmesi ve harekete geçilmesi.

KAN KANSERİ (LÖSEMİ) ÇEŞİTLERİ

   Kan kanseri(lösemi) belirtileri;

   1-Kronik lösemi: Hastalarında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Belirtileri hiç veya hafif olduğu için kronik lösemi çoğunlukla rutin kan testi sırasında tespit edilen bir kanser türüdür. İki alt gruba ayrılır.

   -Lenfositik Lösemi (KLL)

   -Kronik myelositer lösemi (KML) 

   2-Akut lösemi:Kişiyi doktor muayenesine gitmeye zorlayacak kadar şiddetli belirtilere yol açabilir. Lösemi hücreleri beyni etkilediyse baş ağrısı, kusma, zihin karışıklığı, kas kontrolünün zayıflaması gibi belirtiler görülebilir.İkiye ayrılır;

   -Akut miyeloblastik lösemi (AML) 

   -Akut lenfoblastik lösemi (ALL) 

KAN KANSERİ (LÖSEMİ) BELİRTİLERİ

Kan kanseri (lösemi) belirtileri;

-Şişen lenf bezleri. Lösemi nedeniyle boyun ve koltuk altında bulunan lenf bezleri şişebilir. Bu şişlikler genelliklere ağrıya neden olmaz.

- Uzun süre devam eden ve 5 günün üzerinde süren inatçı ateş

-Gece terlemeleri.

- Halsizlik ve güçsüzlük.

-Kolay yaralanma, kolay morarma ve kanama. Bu belirtilere diş eti kanaması, ciltte morluklar ve küçük kırmızı noktalar eşlik edebilir. Burun kanaması görülebiliİ

-Karın bölgesinde rahatsızlık hissi ve şişlik. (Bu dalağın veya karaciğerin şişmesinden kaynaklanabilir.)

- Nedeniz kilo kaybı.

-İştahsızlık.

-Kemik ve/veya eklemlerde ağrılar.

-Anemiye bağlı olarak görülen soluk ten, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi.

- Testislerin şişmesi.

-Göz ağrıları 

- Solukluk, halsizlik,

-Görme sorunları.
 

   Lösemi belirtileri başka hastalıklar (enfeksiyon, yetersiz beslenme gibi) nedeniyle de ortaya çıkabilir. Lösemi, sadece doktor muayenesi ve gerekli testler yapıldıktan sonra belirlenebilir.

KAN KANSERİ (LÖSEMİ) NEDENLERİ

Löseminin kesin olarak nedeni bilinmese de viral, genetik, çevresel veya immünolojik faktörlerin rol aldığı düşünülmektedir.Bu nedenlerden bazıları ise;

-Yüksek düzeyde radyasyona maruz kalma

-Benzen ve formaldehit gibi sanayide kullanılan kimyasallara maruz kalma

-Bazı genetik hastalıklar (down sendromu vb.)

-Virüsler

-Tablet ve cep telefonu gibi teknolojik cihazların uzun saatler çocuklar tarafından kullanılması

-Hava kirliliği

-Gıdalarda ki katkı maddeleri

-Kimyasal maddeler

-Çürümüş gıdalar

KAN KANSERİNDEN KORUNMA YOLLARI

   Korunmak için radyoaktif maddeler, benzen gibi petrol ürünleri, boya ve boya çözücüler, böcek öldürücü ilaçlarıa maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Tablet ve cep telefonu gibi teknolojik cihazların uzun saatler çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.Sigara içimi akut lösemi riskini 2 kat artırdığı unutulmamalıdır.

KAN KANSERİ (LÖSEMİ) HASTALIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Çocuklarda görülen bu kan kanseri hastalığının tedavisi için Çocuk Hastalıkları Poliklinikleri görevlidir. Yetişkinlerde ise onkoloji bölümü bu hastalıkla ilgilenir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş