bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


KADIN DOĞUM TÜMÖRLERİ   Rahim tümörleri, leiomiyom ya da fibromiyom olarak da bilinir ve kadınlarda en yaygın görülen tümör tipidir. Tümörler için uygulanan tedaviler, rahim tümörlerinin boyutuna göre değişiklik gösterir. 

   Rahim tümörüne tam olarak neyin sebep olduğunu henüz bilinmemektedir.

RAHİM TÜMÖRLERİ BELİRTİLERİ

   Rahim tümörü belirti vermeyebilir bu  nedenle jinekolojik kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir. Çoğu kadının genellikle yaşadığı en belirgin belirtiler ise şöyledir;

-Şiddetli adet kanaması.

-Regl harici kanama.

-Regl döneminin çok daha uzun sürmesi.

-Demir eksikliği görülmesi.

-Şişkinlik ve halsizlik hissi.

-Kilo almak,

-Cinsel ilişki sırasında ağrı.

-Çok daha sık İdrara çıkmak.

TÜMÖR ÇEŞİTLERİ

Tümör Çeşitleri: 

-Beling tümörler, tehlikesiz iyi huylu tümörlerdir.

-Maling tümörler, ortaya çıktığı bölgeyi ve buradan yayılabildiği komşu hücreleriin de yapısını bozan kötü huylu tümörlerdir.

RAHİM TÜMÖRLERİ HAMİLELİKLERİ ETKİLER Mİ?

   Büyük olan tümörler hamilelikte problemlere ve düşüklere neden olabilir. Ayrıca büyük tümörler doğurganlık problemlerine de yol açabilir. Ancak miyomektomi (rahmi etkilemeden tümör çıkarma ) geçirip hamile kalma olasılıkları vardır.

RAHİM TÜMÖRLERİNDE TEDAVİ

   Küçük rahim tümörleri belirli ilaç tedavisiyle ve periyodik kontrollerle iyileştirilebilir.Ancak tümör çok büyükse ya da küçük bir tümör ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa, tümör ameliyatla alınır.

RAHİM TÜMÖRLERİNE HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Rahim tümörlerinin tedavisi için  Jinekoloji bir diğer adıyla Kadın Hastalıkları bölümüne gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş