bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


KabakulakGenel olarak çocuklarda görülse de çocukluk çağında bu hastalığı geçirmemiş olan yetişkinlere de bulaşabilen bir hastalıktır. Kabakulak virüsünün neden olduğu tükürük bezlerinde şişliğe yol açan viral bir enfeksiyondur. Aşısının geliştirilmesinden ve uygulanmaya başlanmasından önce dünya çapında yaygın bir çocukluk dönemi hastalığıydı. Günümüzde bu hastalık hâlâ üçüncü dünya ülkelerinde önemli bir sağlık sorunudur.

Hastalığın belirtileri genellikle ateş, iştahsızlık, halsizlik ile başlar, tükürük bezinin şişmesiyle yanakta kulak altında şişkinlik, çenede ağrı, yutma güçlüğü ve ağız kuruluğudur.

Hastalık hastaya temasla, solunum yoluyla ve aynı bardak, çatal ve kaşığın kullanılmasıyla bulaşır. Kabakulaklar, bezlerin şişmesinden yaklaşık bir hafta önce ve yaklaşık 9 gün sonra bulaşıcıdır. Böylece insanlar bunu bilmeden başkalarına da bulaştırabilirler. Hastalık yıl içerisinde Ocak ve Mayıs ayları arasında en yüksek görülme hızına ulaşır.

Kabakulağın tedavisi yoktur. Kabakulak kendi kendisini sınırlayan bir hastalıktır. Destekleyici ve belirtilere yönelik tedavi yapılır. Hastalar mutlak yatak istirahatine alınır ve en az iki hafta diğer şahıslardan ayrı tutulmalıdır.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş